Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

(انسان شناسان ) مردم شناسان ایران بشتابند !

شنبه 17 مهر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

.

(انسان شناسان) مردم شناسان ایران بشتابند!

امروز ، مشهورترین انسان شناسانِ معتبر ترین دانشگاههای جهان پیشرفته « انسان شناسی مدرن » را به نوعی خرافات معرفی می کنند ! و اعتبار انسان شناسی را همچنان از انسانشناسان بزرگ کلاسیک جهان چون تیلور ، لوی ستروس ، و بخصوص مالینووسکی می دانند . مالینوسکی اصولا" در پی فلسفه یا دلیل وجودی این یا آن رفتار انسانی و این یا آن نوع رابطه بین افراد ( اجتماعی ) بوده است و از آنجا فلسفه هریک از آداب ، رسوم و ... که تبدیل به عادات این یا آن مردم شده اند ؛ و آنهم با چه مرارت و ممارستی . حال آنکه موقع ابداع و ایجاد هر رسمی فلسفه ، دلیل وجودی ، یا چرائی آن نه تنها بسیار سهل تر و سریع تر شناخته می شده است بلکه واقعیت نیز آشکار تر بوده است ؛ و این همان نکته ظریفی است که گفته می شود مردم شناس باید قبل از هر چیز موقع شناس و فرصت طلب باشد ؛ و هم اکنون که در میان مردم رسومی جدید ، به ویژه رسومی مذهبی پا به عرصه وجود می نهند بهترین فرصت و موقعیت برای شناخت آنهاست بدون آنکه تصور کنیم « مد » گونه اند و به زودی از بین خواهند رفت... و به فرض هم که دیری نپایند لااقل مدخلی به شناخت مردم ما در برهه تاریخی حاضر اند .
از این رو یادداشت امروز خود در وبلاگ شخصی ام را در اینجا می آورم و قضاوت در باره آن را به مردم شناسان عزیز و گرامی وا می گذارم : 

دیروز در تقریبا" سراسر کشور روز شیرخوارگان حسینی بود . خبرها و چگونگی اجرای این مراسم را اگر هم خود ، در محل ، شاهد نبوده ایم از رادیو و دیگران شنیده ایم ، در تلویزیون دیده ایم ، و در روزنامه ها خوانده ایم . شبکه های متعدد تلویزیونی ما به صورتی متعدد ، مکرر در مکرر نشان می دهند . امٌا من بیشتر همینجا خدمتتان هستم ؛ پشت میزی کوچک ، جلوی مانیتوری که بیش از ده سال از عمرش می گذرد به سیرو سیاحت در « جهان مجازی » و البته اخبار ایران عزیز (1) .
این روز هامردم بیش از همه تصاویر را تماشا می کنند و من هم 
به چهره های شیرخوارگان معصومی نگاه می کردم که نمی دانستند در این سنٌ و سال و با این وضع و حال « سربازان امام زمان (عج) در دفاع از اسلام هستند » ! (2) .
به چهره های مادرانی نگاه می کردم که ... اینجا دیگر توصیفش مشکل است . ابدا" آسان نیست . چهره ها یکی نیست ؛ هزار چهره ... « رنگ رخسار خبر می دهد از سرٌ ضمیر » ؟ . رنگ رخسار که اینجا همان حالت چهره باشد و گاه حرکت دستها .
چرا فرزندش را آورده است ؟
چرا بدینگونه پوشانده است ؟
چرا اینگونه روی دست گرفته است ؟
( اینجا رامرا به یاد داستان حضرت اسماعیل هم می اندازند ... )
اصولا" چرا به مراسم آمده است ؟
واقعا" چه می خواهد ؟
و حالا فکر می کنم که این قید واقعا" را باید جلوی تمام سؤالات بگذاریم ...
... و بعد ببینیم که 
برگزار کنندگان این مراسم ؟ واقعا" ...
و ازآنجا که این مراسم سابقه ای در تاریخ شیعی - ایرانی - اسلامی ما نداشته است :
مبدع این مراسم ؟
شوخی نیست : ملٌتی راتغییر داده است و چنین تغییراتی گسترده کار هرکسی نیست « فدرت » می خواهد ؛ و « هدف » .... 


نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات