تبلیغات
Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran - هنر بام ایران بر قله دنیا؛از این «نمد»کلاه جهانی‌شدن بافته می‌شود
Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

هنر بام ایران بر قله دنیا؛از این «نمد»کلاه جهانی‌شدن بافته می‌شود

یکشنبه 1 مرداد 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

صادرات میلیاردی یک صنعت قدیمی

هنر بام ایران بر قله دنیا؛از این «نمد»کلاه جهانی‌شدن بافته می‌شود

نمدمالی
شناسهٔ خبر: 4020836 - 
چهارمحال و بختیاری مهم‌ترین استان تولیدکننده نمد کشور است و شهرکرد مرکز این استان سابقه تاریخی در تولید این محصول دارد که هم‌اکنون مقدمات جهانی‌شدن این شهر از سوی یونسکو فراهم‌شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: نمدمالی از صنایع بسیار قدیمی است که درباره تاریخ و محل پیدایش آن اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی قدیمی‌ترین نمونه‌های به‌دست‌آمده، در پازیریک متعلق به ایران دوره هخامنشی است.

نمد ساده‌ترین نوع کف‌پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی ندارد. در نمدمالی از خاصیت طبیعی پشم یعنی در هم پیچیدن الیاف، به‌واسطه رطوبت و فشار، استفاده می‌شود.

ماده اصلی نمد، پشم گوسفند به رنگ‌های طبیعی سفید، قهوه‌ای، سیاه و یا ترکیبی از آن‌ها برای زمینه و مقداری پشم رنگ شده است. تولید یک قطعه نمد معمولاً یک‌روزه انجام می‌شود و نمدمالان اغلب به‌صورت دونفری کار می‌کنند.

امروزه نمد در بیشترین نقاط ایران تولید می‌شود و مراکز عمده آن استهبان فارس، شهرهای مختلف گیلان و مازندران، سمنان، دامغان، قوچان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و ... است.

صنایع دستی؛ ظرفیت کم‌نظیر چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های جنوب غربی کشور است که در ارتفاعات زاگرس قرار دارد. این استان دارای تاریخ، فرهنگ و پتانسیل‌های غنی است که در کمتر نقاط دیگر کشور مشاهده می‌شود.

یکی از حوزه‌هایی که استان چهارمحال و بختیاری را استانی پراهمیت در کشور و جهان جلوه داده صنایع‌دستی این استان است. صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری با بهره‌گیری از مواد اولیه موجود در استان که مهم‌ترین آن پشم است توانسته جایگاه ارزشمندی در کشور و جهان پیدا کند.

افزایش صادرات محصولات نمدی و بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات زمینه توسعه این حرفه را در استان افزایش داده است و هم‌اکنون این استان توانسته جایگاه اول را در تولید نمد کسب کندفرش‌های دستبافت این استان که با بهره‌گیری از مرغوب‌ترین پشم‌های تولیدی استان بافته می‌شود در سطح جهان شناخته‌شده هستند. از طرفی محصولات نمدی این استان نیز از گذشته تاکنون از مشهورترین و باکیفیت‌ترین صنایع‌دستی کشور بوده است.

جدا از فرش چهارمحال و بختیاری که از قدیم‌الایام شهرت جهانی دارد، محصولات نمدی این استان نیز مدتی است شهرت جهانی پیداکرده‌اند و به علت بهره‌گیری از خلاقیت توانسته وارد بازارهای جهانی ازجمله کشور آمریکا شود.

افزایش صادرات محصولات نمدی و بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات زمینه توسعه این حرفه را در استان افزایش داده است و هم‌اکنون این استان توانسته جایگاه اول را در تولید نمد کسب کند.

شهرکرد با داشتن سابقه تاریخی تولید نمد و یکی از شهرهای تولیدکننده بیشترین محصولات نمدی کشور ، در راه ملی شدن و جهانی‌شدن قرار گرفته است و هم‌اکنون مقدمات اولیه برای تحقق این امر از سوی ارگان‌های مربوطه انجام شده است تا زمینه معرفی شایسته این هنر- صنعت اصیل ایرانی و صادرات شایسته آن فراهم شود.

سابقه طولانی و تاریخی

یکی از فعالان حوزه نمد در چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تولید محصولات نمدی در چهارمحال و بختیاری سابقه طولانی و تاریخی دارد.

حسینی دهکردی عنوان کرد: تولید محصولات نمدی در شهرکرد یکی از شغل‌های مهم این منطقه در گذشته به شمار می‌رفته است که خانواده‌های بسیاری از طریق این شغل مخارج خود را در این شهر تأمین می‌کردند.

وی عنوان کرد: این شغل در گذشته تحت عنوان «نمدمالی» معروف بوده است و کسانی که در این حرفه فعالیت می‌کردند «نمدمال» عنوان می‌گرفتند و نمدمال‌ها افراد قوی با دستانی ورزیده بودند.

این هنرمند بخش صنایع‌دستی بیان کرد: اگرچه نمدمالی در گذشته شغلی طاقت‌فرسا محسوب می‌شده اما صنعتی بوده که هیچ‌گاه مشتری خود را از دست نداده و هم‌اکنون نیز درحال‌توسعه و پیشرفت است.

احیای هنری قدیمی

وی گفت: ورود ایده‌های جدید به این صنعت موجب شده محصولات تازه‌ای ارائه شود که مطابق با سلیقه مشتری است و این کالا در سبد مصرفی بسیاری از خانوارها قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: بهره‌گیری از مواد اولیه طبیعی  و نداشتن مواد شیمیایی از مهم‌ترین امتیازهای این محصول دستی است که بسیاری از خانوارها را به سمت خرید محصول ترغیب کرده است.

نوآوری ها و تغییر کاربری های در تولید نمد در این استان ایجاد شده است که موجب شد نمد چهارمحال وبختیاری در بخش ملی و جهانی مورد توجه قرار بگیرد

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز دراین‌باره گفت: نمد یکی از صنایع بومی و دارای سابقه در استان چهارمحال و بختیاری است.

مهرداد رئیسی عنوان کرد: تولید محصولات نمدی یکی از پتانسیل‌ها و امتیازهای خوب استان چهارمحال و بختیاری در بخش صنایع‌دستی است.

وی اظهار داشت: نمد دارای سابقه تاریخی در چهارمحال و بختیاری است و یکی از شاخص‌های مهم در بخش صنایع‌دستی این استان است.

وی گفت: طی سال‌های گذشته اتفاق خوبی که در بخش نمد افتاده این است که نوآوری‌ها و تغییر کاربری‌های در این بخش ایجاد و موجب شده است نمد چهارمحال و بختیاری در بخش ملی موردتوجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته در بخش نمد، چند نوع محصول تنها تولید می‌شده است، اظهار داشت:تولید محصولات جدید و گسترش نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات موجب شده است که محصولات نمدی در سبد خرید خانوار قرار بگیرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۳۰ نوع محصول نمدی در این استان تولید می‌شود.

کسب نشان ملی یونسکو

وی عنوان کرد: کسب نشان ملی یونسکو در بخش نمد توسط چهارمحال و بختیاری زمینه‌ای شد برای بسترسازی و رقابت بین سایر هنرمندانی که در این بخش فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: هنرمندان این استان با بهره‌گیری ازنظر کارشناسان با ایجاد نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات توانستند محصولاتی تولید کنند که مورد استقبال و خرید مردم قرار بگیرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: خلاقیت و نوآوری هنرمندان این بخش ضمن اینکه نمد سنتی استان را حفظ کرد موجب شد اشتغال قابل‌توجهی در این بخش ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات نمدی در استان به دو شیوه انجام می‌شود، ادامه داد: تولید محصولات نمدی در استان به‌صورت سنتی و نمد نوین انجام می‌شود.

وی گفت: هنرمندان این استان در بخش سنتی با بهره‌گیری از مواد اولیه موجود در استان درزمینهٔ تولید محصولات نمدی حرکت می‌کنند و در بخش نوین نیز محصولات نمدی با بهره‌گیری از تحقیقات انجام‌شده درزمینهٔ سلایق مردم و ایجاد نوآوری تولید می‌شوند.

جایگاه نخست در کشور

وی گفت: در حال حاضر استان چهارمحال و بختیاری با افزایش تولید و توانمندی بالا در این بخش و صادرات نمد توانسته جایگاه اول را در بین استان‌های دیگر داشته باشد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: تغییر کاربری در این بخش و حجم تولید بالا و همچنین صادرات قابل‌توجه نمد موجب شده است که این استان جایگاه ارزشمندی در بحث تولید نمد در سطح کشور کسب کند.

وی اظهار داشت: شهرهای ملی و جهانی دارای یک ویژگی‌هایی هستند که اگر این ویژگی‌ها و شاخص‌ها در یک استان وجود داشته باشد می‌تواند به‌عنوان یکی از صنایعی که تبدیل‌شدن به این بحث را داشته باشد، مطرح شود.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: از مهم‌ترین شاخص‌های شهر جهانی‌ و ملی شدن می‌توان به تعداد هنرمندان، میزان تولید، اشتغال، توجه مراکز دانشگاهی به این بخش، صادرات، نوآوری و... اشاره کرد.

وی عنوان کرد:  در حال حاضر در بخش نمد پیگیر هستیم شهر ملی و جهانی به نام این استان تأیید شود، پرونده این امر سال گذشته ارسال و درخواست‌ها از سوی فرماندار، استاندار و میراث فرهنگی استان ارائه‌شده است.

صادرات ۲۵۰ هزار دلاری

کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در حال حاضر در این استان سالانه بیش از ۳۰ تن محصولات نمدی تولید می‌شود.

محمدرضا طاهر پور ادامه داد: با توجه به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها در استان چهارمحال و بختیاری می‌توان ظرفیت تولید را به ۹۰ تن در سال رساند.

وی اظهار داشت: در سال گذشته ۲۵۰ هزار دلار محصولات نمدی از چهارمحال و بختیاری صادر شد و پیش‌بینی ما این است که اگر بتوانیم از تمام ظرفیت‌های این بخش به‌طور کار بهره بگیریم، می‌توانیم  بیش از ۴۰۰ هزار دلار در این بخش صادرات داشته باشیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر عمده فعالیت نمد در دو شهرستان شهرکرد و بروجن استان چهارمحال و بختیاری است.

کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: کارگاه‌های تولیدی نمد در این استان در بخش محصولات جدید با بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری و همچنین بخش سنتی فعالیت می‌کنند.

طاهر پور اظهار داشت: راه‌اندازی مجتمع کامل تولید نمد در این استان شامل پشم‌ریسی، رنگرزی، طراحی و... از مهم‌ترین اقدامات در این استان به شمار می‌رود.

اشتغالزایی نمدمالی

وی گفت: در بخش تولید محصولات سنتی نمد حدود ۵۰ کارگاه فعالیت می‌کنند و در بخش نمد نوین نیز بیش از ۲۰ واحد تولیدی داریم که این واحدها به شکل کارگاه و خانگی فعالیت می‌کنند.

کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تولید محصولات نمدی در این استان توانسته است اشتغال قابل‌توجهی ایجاد کند، ادامه داد: حدود ۵۰۰ نفر به‌صورت مستقیم در بخش تولید محصولات نمدی در این استان فعالیت می‌کنند و اشتغال غیرمستقیم این بخش نیز چندین برابر اشتغال مستقیم است.

وی ادامه داد: ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به این بخش از مهم‌ترین مواردی است که طی سال‌های گذشته در این استان شاهد آن هستیم و این امر نقش مهمی در توسعه این بخش داشته است.

نظرات() 
http://indianforensicexpert.com
یکشنبه 24 دی 1396 05:10 ب.ظ
The camera could make the brightest of scenes resemble
it absolutely was taken during an eclipse. It took about a few months to find out what and
also the raucous, discordant (to my ears) "melody. This can be very advantageous to you personally as if you're fast learner, with just a trial, you might learn all you wanted to simply and free.
truy cap m88
یکشنبه 24 دی 1396 05:45 ق.ظ
The art of ghazal singing has was able to entice millions around
the globe. These guides allow you to practice when you are and have the time for you
to do so. You need a special connector typically termed as
a Fire wire or commonly known as as a possible IEEE 1394 high band connector.
http://portale.oleificimataluni.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=582681
پنجشنبه 21 دی 1396 06:22 ب.ظ
The art of ghazal singing has been able to entice millions around the globe.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the name of White House in 1901. Here you are able to shop by theme or browse an entirely range of themes if you're sill unsure about what to base the party.
Kožené Bundy Dámské
یکشنبه 17 دی 1396 09:43 ق.ظ
Super článok, všeobecne s vami súhlasím, i keď niekoľko i aspekty Tine sporná.
iste Váš blog môžu spoľahnúť rešpekt.
Myslím, že napriek tomu som klesať.
Johny Jackson
جمعه 15 دی 1396 07:34 ب.ظ
This is rеally interestіng, Ⲩou're а ѵery
skillewd blogger. Ӏ have joined youг rsss fred
ɑnd ⅼook forwrd tⲟ seeking more of yoᥙr fantastic post.
Also, I have shared yoᥙr webdite in my social networks!
link m88
دوشنبه 4 دی 1396 09:43 ق.ظ
You can even replace your preferred MP3 music with your to ensure even if
you're regarding the gym, it is possible to still understand interesting points in the book or listen towards the docs from
perform that you simply should examine. Contestants worldwide will record songs by themselves, or team up into
virtual bands of two to four musicians, and compete for $5600 in prizes.

This can be very advantageous for you as if you might be a fast learner, with just
a shot, you could learn whatever you wished to quickly and free.
link m88
شنبه 2 دی 1396 01:58 ق.ظ
You can even replace your preferred MP3 music using these to ensure even if you are about the gym,
it is possible to still understand interesting points from
the book or listen for the docs from perform you should
examine. Contestants worldwide will record songs independently, or
team up into virtual bands of two to four musicians, and compete for $5600 in prizes.
Instead of enjoying karaoke parties, you can always take the music and
create your own personal song, by plugging it into your TV sets.
link 188bet
یکشنبه 19 آذر 1396 06:07 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New
York or Los Angeles, which means you get to travel totally free driving under the influence to the
finals. Contestants worldwide will record songs independently, or team up into virtual bands of 2 to 4 musicians, and
compete for $5600 in prizes. Instead of enjoying karaoke parties, you'll be able to always go
ahead and take music that will create your individual song,
by plugging it into your TV sets.
link 188bet
چهارشنبه 15 آذر 1396 11:08 ب.ظ
Now that you find out about video editing as well as the
things you need you are ready to begin the journey of amateur filmmaker to
professional director. It took about three months to master the language and the raucous,
discordant (to my ears) "melody. Instead of enjoying karaoke parties, you can always go ahead and take music and create your individual song, by plugging it in your TV sets.
188bet
پنجشنبه 2 آذر 1396 07:26 ب.ظ
As a result of their hard work, Positive View's events
have received coverage from the 3 global television networks
and still have also been streamed for online viewing.
A model with 3 CCD features a sensor that accumulates each one of the
different colors (Red, Green, and Blue) causing superior color
reproduction. This can be very advantageous for your requirements
if you might be a fast learner, with just a shot, you might learn all you wanted to very easily and free.
https://livesfun.Com/freedom-story/item/143-the-ganja-queen-another-day-in-the-land-Of-the-gods.html?limitstart=0&pid=0496
پنجشنبه 2 آذر 1396 03:53 ب.ظ
Many of these shows are operating out of bigger cities like New
York or Los Angeles, so you be able to travel for free
if you achieve to the finals. You don't have
to invest in the biggest or heaviest tripod form of hosting use.
You need a special connector typically termed as a Fire wire or sometimes known being
an IEEE 1394 high band connector.
Kim
سه شنبه 30 آبان 1396 07:39 ب.ظ
Now that you find out about video editing and the what you require you are ready to begin with right onto
your pathway of amateur filmmaker to professional director.
Contestants worldwide will record songs by themselves, or form teams into virtual bands of two to four musicians, and compete for $5600 in prizes.
The first lesson you ought to learn together with your online course is how to read
chord charts.
link m88
یکشنبه 28 آبان 1396 12:45 ب.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with these to ensure that even if you are concerning the gym, it is possible to still understand
interesting points from your book or listen for
the docs from perform that you simply need to examine.

Contestants worldwide will record songs by themselves, or get together into
virtual bands of 2-4 musicians, and compete for $5600
in prizes. The first lesson you need to
learn along with your online course is how to read chord charts.
188bet
جمعه 26 آبان 1396 12:45 ق.ظ
As a result of their effort, Positive View's events have
received coverage from several global television networks and
possess already been streamed for online viewing.
You don't have to spend money on the largest or heaviest tripod for private use.
Painting is surely an authentic gift for the durability and
utility.
naked college girls
پنجشنبه 25 آبان 1396 12:19 ب.ظ
Ich bin gerade zufaellig auf Ihrer Webpage gelandet (war
auf der Suche nach einer anderen Websiete). Ich moechte diese websiete
nicht verlassen, ohne Ihnen ein Lob zu dieser klar strukturierten und schick designten Seite zu hinterlassen!
http://www.linux.net/
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:27 ب.ظ
As a wɑy to achieve succеss with freelancing, it іs necessary to be self-disciplіned, motivated,
and organizеd. Shoսⅼd yyou elect to take the route of
freelancing, you will want to be able to seek and оbtain prospective
јobs, be very efficient in scheduling your time, and hage
good math expertise for the purρose of billing and tɑxes.
foot pain
دوشنبه 27 شهریور 1396 08:50 ق.ظ
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?

you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!
Woodrow
جمعه 24 شهریور 1396 11:00 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog
and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
After all I'll be subscribing to your feed and I hope
you write again soon!
http://Www.Linux.ca
سه شنبه 21 شهریور 1396 04:25 ق.ظ
I ҝnow ɑ sport we cann pllay thɑt iis like Daddy is
speɑking about.? Mommy stated making both boys ned too know
the game а lot. ?It?s referred to as ?Whats the best thing about Goɗ.
And every of uss has to come up ѡith one actually goood thing we like about God.

Who wants to go first?? Lee andd Lɑrry jumped and shouted ?ME ME!?waving their palmѕ ԝithin the air like they
do at school. Lɑstly, Mommy sɑid, ?Nicely Lee,since you might be two minutes older than Larry, you can go first.
Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:50 ق.ظ
Hello there! This article couldn't be written much better!

Reading through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this. I most certainly
will send this article to him. Pretty sure he will have a good read.
Thank you for sharing!
Maddison
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:19 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked
submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!
Foot Complaints
یکشنبه 8 مرداد 1396 12:09 ب.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying
to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing
very good success. If you know of any please share.
Thank you!
Foot Issues
شنبه 7 مرداد 1396 10:50 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw
away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?
How do I stretch my Achilles tendon?
شنبه 7 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
I have been exploring for a bit for any high quality
articles or weblog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I finally
stumbled upon this site. Studying this info So i'm happy to express that I've an incredibly good
uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most indisputably will make sure to do not
fail to remember this website and give it a glance on a continuing basis.
How do you get Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 10:13 ب.ظ
What's up, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing information,
that's really fine, keep up writing.
What is limb lengthening surgery?
شنبه 7 مرداد 1396 06:53 ب.ظ
Good day! This is my first visit to your blog! We are a team of
volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful job!
How much does it cost to lengthen your legs?
شنبه 7 مرداد 1396 12:46 ب.ظ
Why people still use to read news papers when in this technological world everything is accessible on net?
What causes pain in the back of the heel?
شنبه 7 مرداد 1396 12:43 ب.ظ
Its not my first time to visit this website, i am visiting this site dailly and obtain pleasant facts from here every day.
How long do you grow during puberty?
شنبه 7 مرداد 1396 12:05 ب.ظ
My brother recommended I may like this web site. He used to be totally right.
This submit actually made my day. You cann't believe just how
much time I had spent for this info! Thanks!
Can you grow taller with exercise?
شنبه 7 مرداد 1396 12:02 ب.ظ
I'm not sure why but this weblog is loading incredibly
slow for me. Is anyone else having this issue
or is it a issue on my end? I'll check back later on and
see if the problem still exists.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :