Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

تاریخ مردم شناسی در ایران (44)

شنبه 7 بهمن 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |


تاریخ مردم شناسی در ایران (44)


برخی از کتابهای فارسی مرتبط با مردمشناسی انتشار یافته در سال 1346 .


اورنگ ، م . کرد شناسی . تهران . 1346 .

کتاب حاوی مباحثی است در باره اینکه کردها شاخه بزرگی از مادها هستند و مباحث دیگری از این قبیل ....

بنابه رسمی که در آن زمان اوج می گرفت ، بخصوص محض فرار از ممیزی های وزارت فرهنگ و هنر وقت و احتمالا" تفتیش عقایدهای بعدی این مطالب قبلا" طی مقالاتی در نشریات ادواری آمده اند و آنگاه در آن سالهای سختگیری در انتشارات کتاب به صورت کتاب منتشر شده اند .

خوابگزاری ( با تصحیح و مدمه ایرج افشار ) ، تهران : انتشرات بنیاد فرهنگ ایران ، 1346 . 429 ص .

این کتاب چنانکه ایرج افشار آورده است قدیمی ترین کتاب در باره خوابگزاری به زبان فارسی است ...

دورانت ، ار . سفرنامهء دورانت . ترجمه علیمحمد ساکی . خرم آباد لرستان . 1346 یا 1364 خورشیدی ؟ . 209 ص

« نام اصلی کتاب « سفری پائیزی در ایران باختری » است که به وسیله همسر سر مرتیمر دورانت ، وزیر مختار دولت انگلیس طی سالهای 1894 – 1900 درایران ، نوشته شده است . سفرنامه حاوی مشاهدات نویسنده در شهر ها و مناطق قم – کاشان – بختیاری اهواز – شوشتر – دزفول – میانکوه لرستان – خرم آباد – بروجرد و اراک است ؛ که طرح ها و تصاویری از ایران زمان مظفرالدین شاه نیز به آنها اضافه شده است . » .

بامدی

ورجاوند ، پرویز ( باشرکت و زیر نظر ) ، عزیز رخش خورشید ، هوشنگ کشاورز ، حسینعلی گلسرخی ، مصطفی رحیمی . بامدی ، طایفه ای از بختیاری . مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی . شهریور 1346 . 195 صفحه قطعع بزرگ .

« در این کتاب در باره مطالب زیر بحث شده است :

در باره وضع جغرافیائی ، آب و هوا و پوشش نباتی

در باره کشاورزی و مشکلات کار کشاورزی

دامداری و مشکلات مربوط به آن

کوچ ، زمان و انگیزه های کوچ

منطقهء سردسیر بامدی

کشاورزی در سرد سیر

دامداری و مشکلات آن در سرد سیر

روستا نشینی در سرد سیر بختیاری و معرفی روستاهای : دیمه و قلعه سبزی – سازمان اجتماعی ایلی ( گروهها – کلانترها – ازدواج – طلاق – مرگ – همسر گزینی و چند زنی )

داد و ستد در بختیاری – لباس و مسکن ( لباسها – مسکن – بنه وار – کپر – ( آلاچیق ) – صنایع دستی – اشاره ای به معتقدات ( مانند : بازی ها ، رقص ، موسیقی ، زیارتگاهها  ) آغاز بحران . »

در معرفینامه انتشارات مؤسسه آمده است :

« بامدی ، طایفه ای از بختیاری ، طلایه ء کاری بزرگ و حیاتی است که دیر یا زود میبایست در کشور آغاز شود : شناختن ایلات و عشایر ایران آنچنان که هستند ، دانستن تعداد صحیح آنان ، نقش اقتصادی و اجتماعی آنان ، و بالاخره یافتن راهی درست برای حلٌ مشکلات آنان . وجود کثرت تعداد افراد عشایر را در نظر بگیریم که هیچ تخمین درستی حتی از تعداد این گروه بزرگ ملٌت ایران در دست نیست . اهمٌیت آغاز مطالعات علمی مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی را در بارهء آنان در خواهیم یافت . باید توجٌه داشته باشیم که رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران ، با سرعت و صورتی که درگیر است ، مسائل و عواقب روز افزونی در پی دارد که اگر عاجلا" برای روبرو شدن با آنها خود را آماده نسازیم ، لطمات جبران ناپذیری بر پیکر اجتماع ما وارد خواهد آمد . فلات پهناور ایران ، تضادهای گوناگون جغرافیائی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را تا امروز در کنار یکدیگر ، در دامن خود پرورده است . همسایگی ابتدائی ترین و پیشرفته ترین عناصر اجتماعی همواره جزئی از چشم انداز وسیع این کشور بوده است . ادامه این وضع بسبب شرایط خاص اقتصادی و اجتماعی این روزگار ناممکن است . از نظام تازه و جامع الاطرافی که خواه نا خواه جایگزین شیوه های ناهمرنگ اجتماع قدیم خواهد شد گریزی نیست .؛ امٌا باید در نظر داشت که ملٌت کهنسالی که کم کم سنت های چندین هزارسالهء خود را به یک سو می نهد و نظامی را که لازمه صنعت و اقتصاد نوین است ناچار می پذیرد ، باید برای روبرو شده با عوارض و مشکلات و چه بسا مصائبی که از این رهگذر گریبانگیر او خواد شد ، بینش کافی داشته باشد . با توجٌه به کثرت تعداد و اهمٌیٌت اجتماعی و تاریخی عشایر ایران و مشکلات و مسائل کلٌی ملٌت ایران بدون توجٌه به مشکلات خاص گروه های گوناگونی که ملٌت ایران را تشکیل داده اند ، امکانپذیر نمی باشد . اهمٌیت شناخت عینی و دقیق عشایر ( یکی از مهمترین این گروه ها ) ، آشکار می شود ، مطلبی که بیش از پیش بر اهمیٌت مطالعات دقیق علمی در باره عشایر می افزاید این است که آنچه تاکنون خارجیان درباره آنان نوشته اند جنبه شخصی و ذهنی و یا داستانی و حماسی داشته و هیچگونه سررشته ء درستی از واقعیات عینی اقتصاد و اجتماع آنان به دست نمی دهد .

شرح دلاوری کوچگرانی که با زن و فرزند و حشم و بار و بنه ، به دنبال علف خود را به تندآبهای رودخانه ها می سپارند ، و باتوصیف دامن های پرچین و بلند و رنگارنگ زنان ایلاتی ، که خرامیدن دل انگیز آنان مهمان چند روزه را مسحور می کند ، راهی به سوی علٌت و انگیزه این طرز زندگی نمیگشاید ، و رابطه دامن پرچین و بلند زنان کوهستان را با « مینی ژوپ » تنگ و کوتاه خواهران شهرنشین آنان به دست نمی دهد .

مؤلفین پرشور و صاحب صلاحیتی که « بامدی ، طایفه ای از بختیاری » را گرد آورده اند پیشآهنگان راه درازی هستند که با انتشار این کتاب آغاز شده است . مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی با انتشار این کتاب کار تحقیقات عمیق و عینی را در احوال عشایر ایران پایه گذاری کرده است . » .

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic