Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

ابن بطوطه - سفرنامه نویس کبیر جهان و جهان اسلام

شنبه 28 بهمن 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

ابن بطوطه (و در برخی منابع ابن بتوته) در سال ۷۰۳ ق. / ۱۳۰۴ م. کتاب تحفة النظار فی غرائب الامصار و عجائب الاسفار که به رحلة ابن بطوطه نیز مشهور است.

 در مغرب (مراکش) به دنیا آمد ؛ سال ۷۲۵ ق. به سوی مکه عزیمت نمود و مصر، شام، فلسطین، حجاز، عراق، ایران، یمن، بحرین، ترکستان، بین‌النهرین و بخشی از هند و چین، جاوه، شرق اروپا و شرق آفریقا را پیمود و سرانجام به مغرب برگشت. سفر او ۲۷ سال به درازا کشید (۱۳۲۵-۱۳۵۲ م) و در مراکش سال ۷۷۹ق. /۱۳۷۷ م. درگذشت. ابن بطوطه تقریباً معاصر با مارکو پولو بود ولی بیش از سه برابر مارکوپولو راه پیمود .

وی چهار، پنج یا شش ؟ بار به ایران سفر نمود و در تمام سفرهای شرقی خود از زبان فارسی برای ارتباط با غیرعرب‌ها استفاده کرد. همسری ایرانی داشت و فارسی را خوب صحبت می کرد . سفرهای او در دو سوی سواحل دریای فارس و شهرهای فارس از جمله شیراز، خوزیه (خوزستان)، تُستر (شوشتر)، اصفهان، تبریز و خراسان بسیار ارزشمند است.

سفرنامه ابن بطوطه

این سفرنامه که «تُحفَة اَلنُظار فی غَرائِب اَلأمَصار وعَجائِب اَلأسَفار» نام دارد در قرن هشتم هجری و به دستور یکی از امرای مغرب نگاشته شده‌است. محتویات آن حاصل مشاهدات خود ابن بطوطه است. بیش از ۲۰٪ این کتاب به شرح و توصیف سفر ابن بطوطه به هندوستان و جزایر مالدیو اختصاص یافته‌است. « در هند ۹ سال نزد پادشاه هند که محمد شاه نام داشت، ماند و مورد عنایت او قرار گرفت و به دستور پادشاه هند به سمت قاضی القضات برگزیده شد. » .  وی دربارهٔ خلق و خوی مردم آن دیار و راه‌های بازرگانی آن با چین اطلاعات مهمی ارائه می‌کند

بنا به یک نظر« ابن بطوطه تنها ۴ بار به ایران و حجاز سفر کرده و نه ۶ بار. به هر روی ابن بطوطه همانند ابن خلدون از فرهنگ و شهریگری سرزمین فارس یا ایران با عظمت یاد کرده و حتی در تبریز و شوشتر (تستر) دانشمندانی را ملاقات نموده که بر تمام دانشها چیره بوده‌اند او همچنین اشاره می‌کند که در شیراز زنان اجتماعات داشتند و در امور اجتماع همکاری داشتند. »

در مورد ایران ابتدا « از راه خلیج فارس که آن را بحر فارس نامیده‌است به ایران رفت و در آغاز راه به مینا ب و رودان و روستاهای کوچک رفت وبعد به بندر جرون و از راه کهورستان، کوخرد به لار رفت واز لار به خنج که در آن زمان (خنج بال) می‌نامیدند، و سپس از روستای کوهیج که از مراکز دانش و دانش شرعی در آن دوران بود دیدن کرد و ازآنجا از راه خلیج فارس راهی بحرین شد . » بعدا" « از شهر ترمذ به خراسان رفت واز شهرهای بلخ، هرات، تربت جام، توس، سرخس، نیشابور، و بسطام دیدن کرد . » . از همین ابتدا مشخص می شود که ابن بطوطه به عقاید مذهبی مردمان و تفاوتهای آنان بسیار می پرداخته است .

در سفری دیگر از بصره وارد آبادان شده به ماهشهر – لرستان – کردستان – شوشتر و اصفهان رفته به منظور دیدار مرادِ خود ، شیخ مجدالدین شیرازی ، در زمان شاه ابو اسحق ، عازم شیراز شده است .

ابن بطوطه در مورد اصفهان می نویسد ::

« اصفهان كه از شهرهای عراق و عجم است شهری بزرگ و زیبا است ولی اكنون قسمت زیادی از آن در نتیجه اختلافاتی كه بین سنیان و شیعیان آن شهر بوقوع می‌پیوندد بویرانی افتاده. این اختلافات هنوز هم ادامه دارد و مردم آن شهر دائم در منازعه و كشتار بسر میبرند...اهالی اصفهان مردمی زیبا روی‌اند... شجاعت و نترسی از صفات بارز ایشان می باشد. اصفهانی ها مردمانی گشاده دست‌اند. همچشمی و تفاخری كه میان آنان در مورد اطعام و میهمان‌نوازی وجود دارد منشاء حكایات غریبی شده‌است . »

ابن بطوطه پس از شیراز به بغداد رفته دوباره وارد ایران ، شهر هویزه شده و از آنجا به بصره و کربلا و بغداد رفته از آنجا برای چهارمین بار وارد ایران شده به تبریز ، پایتخت سلطان محمد خدابنده ، و نواحی اطراف آن سفر کرده است .

یکبار نیز از جنوب به هرمز ، خنج ، کیش ، و سیراف سفرکرده است . پس از این بوده است که یکبار هم از شمال شرق ایران بزرگ به هرات – تربت جام – توس – نیشابور – بسطام و مشهد الرضا که آن را دارای آبهای روان ، آسیابها ومیوه های خوب معرفی کرده است سفر کرده است .

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic