Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

یاد بود هفتمین سال فقدان دکتر محمود روح الامینی – 10 مردم شناسیِ مردم شناسی در ایران – 7

چهارشنبه 16 اسفند 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

 

یاد بود هفتمین سال فقدان دکتر محمود روح الامینی – 10

مردم شناسیِ مردم شناسی در ایران – 7

علوم اجتماعی علومی محض نیستند ؛ علومی انسانی  ، و بنابر این « نظری » و « نسبی » هستند . با اینهمه اکثر قریب به اتفاق مردم شناسان جهان بدون تاکید بر تعبیر و تحلیل و تفسیر  ، مردم شناسی را قبل از هرچیز ، و اصولا" ، « توصیف واقعیات » اجتماعی – فرهنگی ، بخصوص در سبک زندگی ، دانسته اند ؛ یعنی امری که ظاهرا" از هر کم آموخته ای هم بر میآید ؛ منتهی در واقع امری باصطلاح « سهل و ممتنع » است .

همین که توصیف ، غلط یا ناقص باشد نه تنها مردمشناسی ( یا بصورتی دقیق تر « مردمنگاری » به عنوان اساس مردم شناسی ) صورت نگرفته است بلکه چه بسا به مطالعه ی موضوع ضرری جبران ناپذیر نیز وارد آورده است .

دکتر محمود روح الامینی در آموزش و پژوهش جامع مردم شناسی ، که با سرپرستی همزمان وی بر گروه آموزشی انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی و تعاون و بخش مردم شناسی مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی به بوته آزمایش در آمد ، معتقد بود : آموزش جز با پژوهش بیمعنا است ؛ محفوظات است و بس ! ...

حفظ داشتن پیشرفته ترین مطالب مردم شناسی به معنی مردم شناسی دانستن شاید باشد ، امٌا به معنی مردم شناس بودن نیست .

مردم شناس کسی است که لااقل یک پژوهش مردم شناختی مقبول انجام داده باشد .

 و این پژوهش ، هرچند هم به مکاتب والای تکاملی – اشاعه – استروکتورالیسم – فونکسیونالیسم – اصالت فرهنگ – و...و...و... توجٌه داشته باشد بدون یک « توصیف صحیح و کامل » راه به جائی نمیبرد .

وی که در موزه انسان در پاریس تخصصی در تکنولوژی سنٌتی یافته بود ، و بر شناخت فرایند هر واقعه تاکید می ورزید ، این تکنولوژی یا متد مطالعه را زمانی مقبول می دانست که با زبان و ادبیاتی صحیح ، که باز به دلیل تحصیلات زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات فرانسه در آن تبحر داشت ، بیان شده باشند ؛ و از اینجا بود که به اکثر نوشته های دانشجوئی لقب « اسقاط تکلیف » می داد .

به عنوان مثال : دانشجویان در توصیفا ت خود می نوشتند :

ابزار مخصوص

مادٌه مخصوص

و وی تذکر می داد که اصل بر توصیف دقیق این ابزار یا آن مواد است و در اینجا مخصوص ، مفهوم لازم را نداشته کاربرد آن در واقع یک اسقاط تکلیف محسوب می شود ؛ منتهی معضل در اینجا بود که بعضی از نویسندگان مشهور هم با دستاویز چنین توصیفاتی غیر دقیق و مبهم ، مسامحه کاری کرده بودند . بعضی از استادان آن زمان هم ضمن تدریس خود ....

مسئله ای بسیار ساده امٌا در عین حال ادامه دار و هرگز حل نشده تا آن زمان عدم تدریس روش صحیح توصیف در برنامه های دبستانی و بخصوص دبیرستانی بود .

دکتر روح الامینی بسیار ساده و بی آلایش و متواضع با دانشجویان برخورد می کرد ( دانشجویان شوخ طبع آن زمان استادان را به دو گروه « شهد » و « سرکه » تقسیم کرده بودند و ... ) ؛ امٌا دوستانه و شوخ طبعانه ایرادات آنان را متذکٌر می شد و همیشه بیانش با این عبارت شروع می شد که :

اتفاقا" برعکس !

تکیه کلام نوشتاری وی نیز « بالطبیعه » بود .

حلٌ مسائل ارتباطی با دیگران ، همچنان که نزد بسیاری از ایرانیان متداول است ، یا شوخی ، مطایبه و بذله گوئی صورت می گرفت ؛ و چنان که دیدیم پس از ماموریت وی به پاریس جانشینان وی در آن زمان هرگز نتوانستند اینگونه موفق باشند ...


نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات