Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

پرسه امام حسین (ع) در یزد 1346 - 1347

شنبه 27 آذر 1389

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) | طبقه بندی:عزاداریها.هیئت ها.روضه خوانی ها.,..، 

پرسه امام حسین (ع)

در یزد 1346-1347 

قبلا"ننوشته ام كه بزرگترین شبیه گردانی ها یا به اصطلاح عمومی ترش « كارناوال » های عزاداری شهر یزد در دهه 1340 از سه محله گازرگاه ، پشت باغ ، و میدان شاه بودند .

قبلا" ننوشته ام كه بزرگترین دسته های سینه زنی یا زنجیر زنی نیز دسته های پشت باغ ، گازرگاه ، پنبه گلان ، قصابها ، و... بودند .

قبلا" ننوشته ام كه بزرگترین نخل های یزد به ترتیب  نخل های تكیه عباسیه كه بعدا" میدان شاه خوانده شد (1) ، تكیه امیر چقماق و حسینیه گلچنان بودند .

امٌا قبلا" نوشته ام كه بزرگترین روضه خوانی های یزد در حسینیه های مصلی ، پشت باغ ، و كوچه میرقطب برقرار می شدند ...

... و با اینهمه بزرگترین مجلس عزاداری هیچ یك از این سه مجلس نبود ؛ بلكه مجلسی بود كه سالانه یكبار و یك روز بنام « پرسه امام حسین (ع) » و نه به هیچ نام دیگری ، در مسجد اعظم یزد مشهور به مسجد ملااسماعیل (ره) ، كه هم اكنون نقش مصلای نماز جمعه یزد را هم ایفا می كند برقرار می شد .

اینجا نمی خواهم مجلس پرسه را برای كسانی كه فردا در آن شركت كرده خود مشاهده می كنند ، و خوشا به سعادتشان ، شرح دهم و به اصطلاح زیره به كرمان ببرم ! . محققین و دانشجویانی هم هستند كه فردا دست به قلم و دست به دوربین شده به تكنگاری لازم بپردازند . بلكه منظورم نتیجه یك مطالعه است .

سال 1345 یا 1346 ( متاسفانه آن روز یادداشت هایم را مورخ نكرده ام ) با راهنمائی مرحوم دكتر علی محمد كاردان ، پدر روانشناسی اجتماعی ایران و از چهره های ماندگار كشور ، از آن مجلس تعدادی عكس گرفتم ، كه البته سعی داشتم كه از همه جا و همه چیز عكس بگیرم ، و عكس ها را به تهران آوردم . از مرحوم دكتر نادر افشار نادری كه موضوع را شنیده بود راهنمائی ارزشمندی دیدم . گفت می توانی با مونتاژ كردن عكس ها در كنار یكدیگر و رسیدن به پانورامای اصلی ، تعداد افراد حاضر در مجلس را به تقریبی نزدیك به صد در صد بشماری .

چون در سال اول ورود به دانشگاه ، مدٌت محدودی همكلاس دانشجویان رشته معماری دانشگاه تهران شده بودم (2) به كمك دونفر از دانشجویان آن رشته عكسها را كه بیشتر از پشت بام ها گرفته بودم مونتاژ كردیم . امٌا عكسها افراد زیر طاقها را به درستی نشان نمی دادند .. به پیشنهاد دكتر كوثر یا استادی دیگر ؛ دانشجویان سالهای بالاتر معماری كل مساحت را محاسبه كردند . مساحت زیر طاق ها را هم ( كه جمعیت كثیری در آنجا بود و ضمن عكس برداری یا دیده بودم یا عكس گرفته بودم) را بدست آوردند و به اینجا رسیدیم كه حدودا" یازده صبح ، بیش از نه (9) هزار نفر در آنجا جمع بوده اند ؛ و اگر محاسبه می كردیم كه عدٌه ای در طول مجلس نمی نشستند و می رفتند و گروهی به جای آنان می آمدند ؛ و هزاران نفر از افراد دسته های عزاداری نیز می آمدند و می رفتند به خوبی می شد تخمین زد كه بین پانزده تا بیست هزارنفر از جمعیت حدود شصت هزارنفری یزد آن روز به مجلس آمده اند ؛ یعنی از هر چهار یا سه نفر یزدی یك نفر .

امٌا به شخصه گمان می كنم چون محل استقرار برای زنان كم بود و نسبت شان به مردها شاید یك در ده یا یك در بیست ... ! به جرئت می توان گفت كه شاید از هردونفر یزدی یك نفر به مجلس می آمده است ؛ و از بین نفراتی هم كه به مجلس نمی آمده اند می توان به جمعیت حدود هزار – هزار و پانصد نفری یهودیان ، جمعیت بیش از پنج هزار نفری زرتشتیان ، بیماران ، كودكان ، و... اشاره كرد .

اگر چنان مسجدی نبود چنان مجلسی اینچنین عظیم در وسط شهر بر پا میب شد ؟ نه به این سادگی ! پس بر بانی اصلی مسجد كه ملٌا اسماعیل عقدائی باشد ، و یاور مسلٌمش در این راه كه حاج محمد ابراهیم شریف باشد فاتحه ای نثار كنیم ؛ و نیز فاتحه ای نثار حاج میرزا علیرضا شریف یزدی كه مدرسه قائمیه ، مشهور به مدرسه ملا اسماعیل ، در جوار همان مسجد را ساخته است و آن هم محل پرسه و نماز جمعه قرار گرفته است .

(1)   در تابستان 1347 سه بار نخل های میدان شاه و امیر چقماق را اندازه گرفتیم . نخل میدان شاه از هر جهت بزرگتر بود ...

(2)   اصولا" مشروط وارد شده بودم و بعد از آن به دلیل ابتلاء میگرن ، و شدٌت آن موقع نقشه كشی ، آن را رها كردم .

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات