Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

پروفسور دکتر محمٌد حسن گنجی ، پدر جغرافیای نوین و هواشناسی ایران ، و مردم شناس

جمعه 30 تیر 1391

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) | طبقه بندی:تاریخ.صاحبمنصبان و سایر، 

خبرگزاری فارس: پدر جغرافیای نوین ایران درگذشت


پدر جغرافیای نوین ایران درگذشت

 حتی یک واحد درسی هم نزد پروفسور دکتر محمد حسن گنجی تحصیل نکرده ام ؛ ولی در طول زندگی خود بارها و بارها به وی رسیده ام و کسب دانش و در واقع معرفت کرده ام ؛ چنان که هیچگاه برخی از گفته هایش را فراموش نمی کنم .
- سال 1346 یا 1347 برای مصاحبه ای با وی به اداره کلٌ هواشناسی ، که درضلع جنوب غربی میدان جمهوری تهران مستقر بود رفتم . بسیار عصبانی بود؛ و من و همراهم ترجیح دادیم مصاحبه را به زمان دیگری واگذار کنیم که البته آن زمان هیچگاه فرانرسید... امٌا یک گفته اش در آن ملاقات کوتاه را هیچگاه فراموش نمی کنم : « این مملکت هنوز خیلی کار دارد . خیلی باید زحمت کشید ؛ آنهم اگر بگذارند ! » .چندی بعد که معاون اداری - مالی دانشگاه تهران شده بود در ادامه شکوه و شکایتی از وضع امور دانشجوئی دانشگاه تهران ( که قبل از او هم نزد دکتر رضائی مطرح کرده بودم ) گفت : من تازه آمده ام ، بگذار ببینم چه می شود ، اینجا هرکسی برای خودش کار می کند ؛ امٌا منٌتش را بار مردم و مملکت می کند .
در سال 1356 که مطالعاتی جغرافیائی - اجتماعی برای دانشگاه تهران انجام می دادم تمایل خودم را برای ادامه تحصیل ، منتهی این بار در رشته جغرافیا نزد وی که در آن زمان رئیس انجمن جغرافیدانان ایران بود (1) ابراز داشتم .گفت :
اوٌلا" جغرافیای انسانی همان مردم شناسی (2) است که تو در آن تخصص خوبی یافته ای و حیف است که رهایش کنی
ثانیا" جغرافیا در ایران هیچگاه اعتبار پیدا نمی کند :
دولت برخی از آقا زاده ها و نورچشمی های کم استعدادش را می فرستد به اروپا و آمریکا تا آنها به هر ترتیب یک مدرک دکتری به ایشان « اعطاء » کنند و برگردند به ایران و بشوند پروفسور با حرفهائی گنده تر از دهان ... هیچکدامشان مثل من و صدیقی و هشترودی مدرک نگرفته اند ؛ امٌا حالا بیا و ببین !. برو همان مردم شناسی با صدیقی و روح الامینی و افشار نادری . خیلی بهتر اند .
فکر کنم پس از انقلاب اواخر سال 1363 ، و در زمان نخست وزیری میر حسین موسوی  ، بود که وی را دیدم. بسیار بسیار ناراحت بود ؛ از زمین و زمان گله داشت ؛ به ویژه شکوه وی از بعضی جغرافیادانانی بود مثل ب.ک بود که قبل از انقلاب هم پست و مقامی داشتند و به شدٌت به دربار شاهنشاهی وابسته بودند امٌا حالا بازرنگی تمام رنگ عوض کرده بودند ، نمکدان می شکستند و در ظاهر اظهار ارادت مزید می کردند. گفت : سرنخشان جای دیگری است ؛ به اینها همه چیز داده اند و می دهند ؛ امٌا بسیار بیشتر از آنکه جغرافیادان باشند فرصت طلب و عوامفریب و بازیگر میدان معرکه اند : همان آسیب های اجتماعی که تو قبل از انقلاب مطالعه می کردی ...
- درهمایش بین المللی محیط زیست ، در سال 1379 ، مشغول گفتگو با یکی از بزرگترین جغرافیا دانان جهان که پروفسور کلاوال باشد بودم که کلاوال وی را ازدور دید و...این دو را به هم رسانیدم . استادان جغرافیا سعی داشتند خود را به این دو بچسبانند و در کنار ایشان باشند . گنجی وقتی متوجٌه شد گفت : من که دیگر کاری نمی توانم انجام بدهم . حتی هوش و حواس درست و حسابی هم برایم نمانده است . شما در همایش در کدام ردیف می نشینی ؟ گفتم معمولا" سوٌم یا چهارم ، امٌا شما را گفتند باید بروید ردیف اوٌل . تبسٌم تلخی داشت : گفت برویم تو ...
و این آخرین باری نبود که من وی را دیدم . یکی دوسال بعد در جلسه شورای عالی تحقیقات هواشناسی در مرکز اقلیم شناسی مشهد به هم رسیدیم . می گفت : آیت اللهی ! موقعی که من در اوج بودم از من کاری نمی خواستند و حالا که در این سن مسائل جسمانی یافته ام...
 خدایش رحمت کند که « وجود » داشت و خدمات خالصا" مخلصا" او در تاریخ این کشور خواهد ماند.
(1) در زمانی که افراد واقعا" جغرافیدان و معتبری رئیس انجمن های جغرافیائی می شدندرئیس انجمن جغرافیدانان ایران بود .
(2) این عضو سابق انجمن سلطنتی مردم شناسی انگلستان و ایرلند ، و عضو سابق شورای عالی مردم شناسی ایران گرایش بسیار زیادی به مردم شناسی داشت ؛ و با اینکه جغرافیای انسانی و مردم شناسی را تقریبا" مطالعه ای واحد می دانست اظهار می داشت زمانی که من به ایران آمدم رشته تحصیلی مردم شناسی در دانشگاه تهران وجود نداشت؛ والٌا شاید بیشتر به سوی مردم شناسی کشیده می شدم .
وی علاوه بر مطالعاتی که خود در مردم شناسی داشت یکی از کارمندان دانشکده ادبیٌات و علوم انسانی بنام جواد صفی نژاد ( بعدا" استاد دانشگاه ) را به مطالعات جغرافیای انسانی - مردم شناسی در منطقه زادگاه خود تشویق کرد که این مطالعات ، به ویژه « طالب آباد » در خط فکری پروفسور گنجی می باشند .  

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic