Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

معماری سنٌتی سنگ لاشه در میمند شهربابک (2)

سه شنبه 7 شهریور 1391

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) | طبقه بندی:معماری . هنرها، 


موقعیت زمین

در انتخاب زمین برای ساخت آغل ِ گلٌه  قبل از هر چیز به مرکزیت آن توجه می شد ؛ یعنی این که حتی الامکان با فاصله ای مساوی بین همه شرکائی باشد که در بخش های مختلف مرتع به صورت پراکنده چادر می زدند ؛ امٌا فاصله های مساوی یا تقریبا" مساوی کافی نبود و مهم ، در دسترس بودن آغل در شرایطی مساوی بود : ممکن بود یکی در بخش کوه و تپه چادر می زد که فاصله اش با آغل به اندازه فاصله دیگران با چادر بود ؛ امٌا به دلیل ناهمواری مسیر بیش از دیگران زمان میبرد تا به آغل برسد ؛ بنابراین ملاحظه زمان بیشتر او نیز می شد تا با نزدیک تر کردن محل آغل به چادر وی این ناهمواری جبران شود . 
امٌا همیشه انتخاب بهترین موقعیت جغرافیائی آغل نسبت به چادر های مالکان آسان نبود و گاه بسیار دشوار یا حتی غیر ممکن می گردید ؛ چرا که همه جا زمینی مناسب برای ساخت آغل وجود نداشت .

زمین مناسب

زمینی که برای ساختن آغل انتخاب می شد میبایست به حدٌ کافی خشک باشد تا رطوبت دائم آن به سلامتی گوسفندان آسیبی نرساند ، در نتیجه غالبا" مرتفع ترین زمین را که معمولا" خشک ترین هم بود و در بهار وزمستان از سرازیری آب باران به سوی آن در امان بود انتخاب می کردند . با این وجود اگر به محل سنگ لاشه برای تامین دیواره های آغل بسیار دور بودند و تامین آن برایشان مشکل بود سعی می کردند زمینی را انتخاب کنند که مثلا" نیم متر گودتر از اطراف خود باشد و در نتیجه نیم متر از دیواره چینی و به خصوص تهیه سنگ آن صرفه جوئی شود .

آماده سازی زمین

برخی  زمین مورد نظر چون در بلندی بود را « کَپ» و به صورتی عمومی « کِلِه » می نامیدند . می گفتند برای ساختن آغل :
ابتدا هرچه شن و قلوه سنگ و هر آنچیزی که در آن سبب رنجش گوسفند موقع خوابیدن و استراحت می شود را از زمین مورد نظر بیرون می بریم . و عاری از هرگونه بوته و گیاهی کسبب آزار گوسفندان می شود .
بعد ، زمین را حتی الامکان صاف و هموار می کنیم 
در عین حال زمین را از ته آغل به سر آغل که به معنی در،  و طرف ورودی ، آن است شیب می دهیم تا اگر باران به داخل آغل نفوذ کرد ، که معمولا" هم نفوذ می کند ، از یک طرف و به خصوص از در ورودی آغل خارج شود و به گوسفندان آسیب زیادی نرساند  . 
آنگاه نقشه آغل را روی زمین ترسیم یا در ذهن خود تصویر می کنیم .

نقشه آغل

آغل را به صورتی مستطیلی می ساخته اند . ابعاد آغل بستگی به تعداد گوسفندانی داشته است که می خواسته اند در آن جای بدهند ؛ هرچه تعداد گوسفندان مورد نظر بیشتر بوده است ابعاد آغل بزرگ تر می شده است اگرچه معمولا" عرض آغل به دلیل کمبود امکانات تکنولوژیکی پوشش سقف آن ثابت میمانده و بر طول آغل می افزوده اند . معمولا" طول آغل بیست تا سی متر و عرض آن پنج تا شش متر بود .

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات