Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

روحانی قهرمان : حجت الاسلام آقا میرزا محمد جعفر شریف یزدی

سه شنبه 28 شهریور 1391

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) | طبقه بندی:تاریخ.دین.روحانیت، تاریخ.صاحبمنصبان و سایر، 


قهرمانان مردم انواع و اقسام دارند که از آنجمله اند ؛ 
روحانیان مردمی

 حجت الاسلام والمسلمین آقا میرزا محمد جعفر شریف یزدی بین 1250 تا 1255 ه . ق / برابر با حوالی سال 1210 شمسی در خانه پدری خود در محلٌه قلعه کهنه ی شهر یزد متولد شده در حوزه علمیه قائمیه ( مدرسه ملا اسماعیل کنونی ) که توسط پدر بزرگشان حاج میرزا علیرضا شریف یزدی بنا و بنیانگذاری شده بوده است ؛ به تحصیل پرداخته اند؛ و گفته می شده است که اصولا" به حوزه های علمیه یزد تعصب شدید داشته آنان را از نظر کیفیٌت کمتر از حوزه های علمیه عراق نمی دیده اند .
ازدواج ایشان در حوالی سال 1290 قمری ؟ با بانو صاحب جهان خانم (1) از خانواده ای روحانی و بازرگان ریسمان (2)بوده است که از ایشان دوفرزند به نام های میرزا علی ( حاج میرزا علی شریف - آیت اللهی) و میرزا حسن ( حاج میرزا حسن شریف ) باقی مانده اند .  .
آنگاه به دلیل مسائلی متعدد و متناوب که از سالهای 1262 - 1265 ه . ق توسط بابی ها ، حکومت قاجاری ، رجٌاله های ظاهرا" آزادیخواه و در واقع مزدور جنوب شهر یزد ، و...بروز می کرده است ، و صحن وسیع مسجد ملااسماعیل را محل عرض اندام خود قرار داده بوده اند ، وپدر ارجمندشان آقا میرزا محمد باقر شریف یزدی ، امام جماعت مسجد ملا اسماعیل و رئیس حوزه مزبور ، مسالمت جویانه از کنار آنها می گذشته اند و در عشق به ادبیٌات عرب بیشتر اوقات خود را صرف تهیٌه کتاب ( و در واقع دائرة المعارف  پنج جلدی ) جامع الشواهد می کرده اند ، در عنفوان جوانی  حقجویانه و مبارز در برابر این خیل دشمنان دین و دیار قدعلم کرده به حفظ جایگاه مسجد و مدرسه مزبور همٌت گماشته اند ؛ و به خصوص در اواخر عمر با برکت خود رویاروی حاکمی پولپرست و ریاکار بنام میرزا فتح الله خان مشیر الممالک قرار گرفته اند ؛ با سخنرانی هائی آتشین بر سر منابر و قضاوتهائی شجاعانه که حکایاتی چند از آنها بر سر زبانها بوده است و چند دهه ای ایشان را به عنوان یک قهرمان مردمی مینمایانده است در خدمت مردم شهر یزد بوده اند.
از جمله روایتی از یکی از این حکایت ها این است که هر روز بر سرراه منزل خود ، که در غرب میدان شاه طهماسب درجوار بازارچه ای به همین نام واقع بوده است به محل اقامه نماز جماعت و تدریس ، یعنی مسجد اعظم ( مسجد ملا اسماعیل ) و حوزه علمیه قائمیه ( مدرسه ملا اسماعیل ) قاعدتا" از جلوی منزل کاخنمای مشیر الممالک می گذشته اند که غالبا" دادخواهانی به منظور تظلٌم در آن محل منتظر بوده اند و به محض روئیت ایشان به آقا میرزا توسل می جسته اند ؛ و آقا میرزا نیز گاه خود مسائل را با قضاوتی عادلانه حل و فصل می کرده اند یا برای رفع و رجوع آنها به مشیر پیغام داده توصیه می کرده اند . مشیر طبیعتا" از این موضوع ناراحتی شدید و تکدر خاطری بسیار داشته است که راه حلٌی هم نمی یافته است جز اینکه گاه نوکر خاص خود را نزد ایشان فرستاده بخواهد که به تظلمات مردم وقعی نگذارند تا اینکه روزی مشیر به شدٌت عصبانی شده همین نوکر را به باد کتک می گیرد و دست وی را می شکند . نوکر به ناچار برای تظلم به کسی که اعتقاد و جرئت مقابله با مشیر را داشته باشد ، یعنی آقا میرزا پناه می برد و تا شب در آنجا میماند . مشیر که آبروی خود را به شدٌت در خطر می دیده است دستور می دهد دیگ بسیار بزرگی از پلو و مخلفات آن ظاهرا" به عنوان شام نوکر ! به منزل آقا میرزا بفرستند . آقا میرزا غذاها را توسط آورندگان به منزل مشیر عودت داده می گوید به حاکم بگوئید این نوکر مظلوم چگونه می تواند با دست شکسته پلو بخورد ؟! . ( ادامه دارد )


نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات