Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

دعانویسی و رمٌالی در ایران 1393 ؟!!!!

جمعه 3 بهمن 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |


.... اتفاقا" همین نیروهای واپسگرا هستند که به بهانه های مختلف ، و درواقع در « خود بزرگ بینی » درعینِ کوچکمقداری از یک طرف ، و محض تظاهر و تملق هائی اکثرا" بیفایده ، که بدون شک بعدا" آنان را به پشیمانی عظما خواهد کشانید به هر نحوی یا تسهیلات مطالعات مردم شناسی نمی دهند تا ضمنا"آسیب شناسی اجتماعی نیز صورت گرفته در برنامه ریزی فرهنگی کشور لحاظ شود ؛ یا به هر نحو ، خواسته یا نخواسته ، چوب لای چرخ آن می گذارند .
در نتیجه : ویزیت پزشک در نقاطی فقط 5000 تومان که با این وجود حدود هفت هزار پزشک در کشور بیکارند ! ، و در مقابل آن ویزیت 150000 تومانی رمٌال و دعانویس در فلان شهر کوچک و متوسط که ما در تهران از ویزیت های یک میلیون تومانی هم چیزهائی شنیده ایم .
کاش امکاناتی فراهم شود که پژوهشگران علوم انسانی بتوانند با پیشرفته ترین متدهای جهانی موجود به انجام خدماتی که مشتاق آنند نائل آیند و کار تحلیل مسائل اجتماعی به این سرباز و آن نظامی واگذار نگردد . آمین آمین یا رب العالمین !
و امٌا خبر مربوطه :
پلیس آگاهی شهرستان خاتم استان یزد، فرد شیادی را كه با نوشتن دعا برای درمان درد، محبت، جلوگیری از طلاق و...ضمن فریب افراد ساده لوح از آنان كلاهبرداری می كرد شناسایی و دستگیر كرد.
به گزارش پایگاه خبری یزدفردا به نقل از پلیس استان یزد:سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد گفت: با توجه به اعلام خبری در خصوص فعالیت یك فرد كلاهبردار و شیاد كه با نوشتن دعاهای مختلف اقدام به فریب افراد ساده لوح و خرافه گرا كرده و از این طریق مبالغ قابل توجهی را به دست آورده است، بررسی موضوع در دستور كار ماموران پلیس آگاهی خاتم قرار گرفت.
... ماموران  پس از بررسی موضوع و و انجام تحقیقات لازم توانستند اطلاعات لازم از زمان و مكان فعالیت این كلاهبردار را به دست آوردند كه به همین منظور هماهنگی لازم با مقامات قضائی را به عمل آورند.
وی ضمن اشاره به دستگیری " ق.ع" 56 ساله ادامه داد: در بازرسی از محل اختفای متهم انواع كتب دعانویسی، فالگیری و رمالی و همچنین مقداری موادمخدر كشف و ضبط شد.
... متهم در بازجویی های خود در اداره آگاهی به فریب شهروندان و نوشتن دعا و سحر و جادو و دریافت مبلغ 150 هزار تومان در قبال هرنسخه دعا اعتراف كرد.
سرپرست معاونت اجتماعی انتظامی استان یزد تصریح كرد: عدم اعتقاد به باورهای دینی و مذهبی، زیاده خواهی و افزایش تجمل گرایی و مال اندوزی در جامعه می تواند از علل و انگیزه اینگونه جرایم باشد.

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic