Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

آیین زرتشتی سروش ایزد در مهریز یزد

دوشنبه 13 مرداد 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

یزد . ایرنا

آیین زرتشتی سروش ایزد در مهریز یزد 
مسوول این زیارتگاه امروز به خبرنگار ایرنا گفت: این آیین هر سال از ‎12مرداد که به روز ˈسروش ایزدˈ معروف است به مدت پنج روز با حضور پیروان این کیش از ایران و برخی دیگر از کشورها برگزار می شود...
 از دیگر برنامه های زیارت پیرنارکی، معرفی زوجهای جوان به زائران است و در حالی که این زوجها به هم کیشان خود شیرینی تعارف می کنند، آغاز زندگی مشترک خود را اعلام می دارند .
پیر نارکی از قدیمی ترین زیارتگاههای زرتشتیان ایران است که در ‎20 کیلومتری شمال غربی مهریز و در دامنه یک کوه کم ارتفاع به همین نام قرار دارد و از آن چشمه آبی جاری است.
در این منطقه توسط زرتشتیان به سبک معماری سنتی و از خشت و گل ، حدود ‎75 اتاق که اصطلاحا به آن ˈخیلهˈ می گویند برای اسکان زائران ساخته شده است.
به اعتقاد زرتشتیان، این کوه محل غیبت ناز بانو شاهزاده یزدی است.
به باور زرتشتیان، وی عروس پادشاه پارس بود که در کوه نارکی مهریز غیب شده است .
زرتشتیان استان یزد دارای زیارتگاههای متعددی هستند که از جمله آنها پیرنارکی، پیر سبز، خاتون بانو، نارستانه، پیرهریشت ، ستی پیر، پیرالیاس شاه وهرام یزد، پیرمهر ایزد و چهل چراغ را می توان نام برد.
معتقدان به آیین زرتشت در جهان حدود ‎150هزار نفر تخمین زده می شوند که از این تعداد‎30هزار نفر در استانهای یزد، کرمان، فارس، تهران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد زندگی می کنند.
حدود پنج هزار نفر از این تعداد در استان یزد ساکن اند.
پیرنارکی یا پیرگاه در 10 کیلومتری شهر مهریز و در کنار جاده میانکوه قرار دارد .

نظرات() 

مردم شناسیِ مردم شناسی (1) : مردم شناسی خاله زنکی

پنجشنبه 9 مرداد 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) | طبقه بندی:یادداشت های آموزشی - پژوهشی فرهنگی، 

مردم شناسی خاله زنکی

« مردم شناسِ صاحب مدرکِ کارشناسی و کارشناسی ارشدِ مردم شناسی » اگر واقعا" مردم شناس باشد ، و بخواهد به مردم شناسی میهن خود در جهت برنامه ریزی های اقتصادی - اجتماعی - فرهنگی ، در جهت رشد و توسعه و ترقی و تعالی بپردازد میبایست متوجه « مردم شناسی کاربردی » باشد ؛ و الٌا با مردم نگاری و آنهم غالبا" ذهنی و ناقص « رسوم متروک » و قدیمی  ، در خدمت ژورنالیسم منحط و حداکثر یک « روزنامه نگار چاپچی » ( کسی که بنا بر هر هدف ، مطلبی بی اعتبار را باری به هرجهت ، و حداقل در راه خودنمائی و کسب شهرت چاپ و منتشر می کند ) ؛ و وای به وقتی که به اتکاء مدرکی که وی را مردم شناس می شمارد ، و به اتکاء ذهنیات خاله زنک های سالخورد ، به به صورتی « ساختگی » ، و قلب واقعیت ، به بازسازی رسوم متروک و قدیمی پرداخته بنام رسوم محلی کنونی ( که برخی از مردم شناسان واقعی را نیز منحرف خواهد کرد ) باز سازی کرده تصاویر آن را در مطبوعات منتشر کند. در یک چنین مواردی است که وارد مباحث « مردم شناسیِ مردم شناسی »  می شویم ؛ و به قول مرحوم دکتر محمود روح الامینی « مردم شناسی خاله زنکی » : اگر قرار باشد هرچه که یک خاله زنک یا امثال وی از آداب و رسوم قدیمی و متروک یا حتی نسبتا" جدید روایت می کند نام مردم شناسی داشته باشد پس در دانشگاههای معتبر را ببندید که هر خاله زنکی یک مردم شناس تمام عیار است ! .
حرفهای خاله زنکی ؟
عکس ، سینمائی و تزئینی است

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic