Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

سحر و جادو در فوتبال ایران

جمعه 21 شهریور 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |
بازار داغ رمالی در فوتبال ایران

بحث حضور جادوگران در فوتبال ایران و ارتباط آنها با مربیان از سال‌ها قبل وجود داشته و اخیرا نیز اثراتی از آنها در تیم‌های لیگ برتری یافت شده است. اتفاقی باعث شده دوباره تنور این ماجرا داغ شود. گرمکن در فصل گرما توسط یکی از مربیان لیگ برتری است که پیش از این نیز توسط برخی از بازیکنان به ارتباط با جادوگران متهم شده بود. در این گزارش نمونه‌هایی را که از زبان برخی از اهالی فوتبال نقل شده آورده‌ایم اما به دلیل نداشتن مدرک مستند هنوز هم مسئولان فدراسیون فوتبال نتوانسته‌اند با این پدیده شوم برخورد جدی داشته باشند.
از اوایل دهه ٨٠ تاکنون
به نظر می‌رسد استارت ماجرای حضور جادوگران در فوتبال از اوایل دهه ٨٠ خورده است و هنوز هم هستند مربیان و مدیرانی که به این مسائل اعتقاد داشته و یکی از عوامل موفقیت خود را جادوگران می‌دانند. از کله خروس بگیر که در حوله یکی از دروازه‌بانان مطرح سال‌های اخیر فوتبال ایران یافت ‌شد تا پوشیدن کت جادویی. یک منبع آگاه در کرمان دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «یکی از مربیان سابق مس کرمان زمانی که هدایت این تیم را برعهده داشت، در ابتدای هر بازی بطری شربتی را با خود به ورزشگاه می‌آورد و آن‌را به دروازه‌بانی که قرار بود درون دروازه تیمش قرار بگیرد، می‌داد تا روی خط دروازه بریزد و بتواند از دروازه بهتر محافظت کند.»
الف – الف، متهم اصلی
سال ۸۸ برخی روزنامه‌های ورزشی ماجرای فردی را که به او «الف-الف» لقب داده بودند روی جلد بردند و نوشتند که در فوتبال ایران فردی همه‌کاره است و می‌گویند کار او با دیگران فرق می‌کند. او که در منطقه کلاک ساکن است با اکثر مربیان فوتبال ایران رابطه دارد. یکی از مسائلی که دراین‌باره شنیده می‌شود، این است که الف- الف، عامل اصلی قهرمانی یکی از تیم‌ها در فصل‌های آغازین لیگ برتر در اوایل دهه ۸۰ بوده است و حتی به گفته برخی از مربیان و مدیران در دوره حضور یک مربی ایرانی در تیم‌ملی نیز نماینده‌ای را روی نیمکت تیم‌ملی داشته تا نتایج را به سود ایران رقم بزند. شنیده می‌شود که او به جز فوتبال حتی در برخی از رشته‌های دیگر مثل وزنه‌برداری نیز حضور داشته و برای هر یک از وزنه‌برداران برنامه‌ ویژه‌ای در نظر گرفته است. 
از نقش «ب-د» تا عوض شدن تصمیم داور
ناصر فریادشیران، مربی سابق برخی از تیم‌های لیگ برتری که به گفته خودش اولین نفر در فوتبال ایران بوده که در دوره ریاست دادکان در فدراسیون فوتبال به دلیل افشای نام برخی افراد که از جادوگر کنار خود استفاده می‌کردند محکوم شده، در رابطه با حضور جادوگران در فوتبال به «شهروند» می‌گوید: «حدود ١٠‌سال قبل بود که «ب-د» یکی از افراد نزدیک به یکی از مشهورترین افراد فوتبالی که به افتخارات پرتعدادش هم می‌نازد، مرا نزد همین جادوگر معروف یعنی «الف – الف» در منطقه‌ای در اطراف کرج برد.
من آدم مذهبی‌ای هستم و اینطور صحبت‌ها را مثل جوک می‌دانستم. پیش او که رسیدیم گفتم که سردرد و کمردرد دارم و می‌توانی مرا معالجه کنی که همان جا با این فرد به مشکل خوردیم و صحبتی میان ما رد و بدل نشد. بعدها که مربی پیکان شدم، در آستانه دیدار با تیم همان مربی مشهور یکی از بازیکنان نزد من آمد و گفت که تیم حریف از جادو استفاده می‌کند. من هم مصاحبه کردم و گفتم که از قدرت‌های ماورایی هم نمی‌ترسیم که همین امر باعث محرومیت من شد.»
وی همچنین می‌افزاید: «خداداد عزیزی و مهدی‌ هاشمی‌نسب بعدها صحبت‌های من را تکرار کردند و من سعی کردم دیگر زیاد در این خصوص صحبت نکنم اما این مسائل در فوتبال ایران متعدد است. نمونه دیگری بگویم، سال‌ها قبل یک تیم تهرانی در رشت با استقلال این شهر بازی داشت که ما با پیکان نیز همزمان در انزلی بازی داشتیم. درحالی‌که در راه بازگشت به تهران بودیم، فیلم بازی حریف هفته بعدمان یعنی همان تیم تهرانی با استقلال رشت را دیدیم. داور در آن بازی برای تیم میزبان یک پنالتی اعلام کرد اما بعد از چند دقیقه تصمیمش به شکل عجیبی عوض شد و همان ضربه که به سود تیم تهرانی اعلام کرده بود، به شکل عجیبی و با برخورد مدافع و دروازه‌بان استقلال وارد دروازه میزبان شد. بازیکنان این تیم را که در راه بازگشت به تهران دیدیم، گفتند به ما چیزهایی دادند تا قبل از بازی بخوریم و بعد از بازی هم مربیان به ما گفتند که عوض شدن تصمیم داور و گلزنی به آن شکل عجیب کار جادوگران بوده است. حتی پرسیدن اسم مادر بازیکنان یکی از شگردهای این افراد است!»
علیپور: به حال این فوتبال باید خندید و گریست
حجت‌الاسلام علیرضا علیپور، رئیس ستاد رسیدگی به تخلفات در واکنش به اتفاقات اخیر در رابطه با بحث جادوگری به «شهروند» می‌گوید: «اخیرا چیزی در رابطه با این مسأله را نشنیده‌ام اما می‌تواند یک خبر باشد و حتما هم می‌دانید که خبر آن چیزی است که ٥٠‌درصد تأیید شده و ٥٠‌درصد کذب است و باید حتما صحت و سقم آن ثابت شود. شک نکنید که حتما با این موضوع برخورد خواهیم کرد؛ البته باید یادآور شوم کسانی که بحث جادو و جادوگری را مطرح می‌کنند، باید حواسشان باشد. این یک بحث انحرافی است و به حال فوتبالی که جادوگر در آن تصمیم‌گیرنده است باید خندید و گریست.»
وی همچنین در رابطه با شنیده‌هایش دراین‌باره می‌افزاید: «یکی از همین مربیانی که این روزها توسط رسانه‌ها متهم به استفاده از جادوگر است، حدود ١٣‌سال قبل پیش من آمد و گفت که مهاجم تیم من چند هفته‌ای است که گل نزده و شنیده‌ام که جادویش کرده‌اند. من هم به او گفتم که این مسائل وجود ندارد و اتفاقا در بازی بعدی همان مهاجم گل زد.»
آیا شما باور می‌کنید؟
با بررسی شواهد به نظر می‌رسد خیلی از مربیان، مدیران و بازیکنان در سال‌های اخیر با جادو و جادوگران ارتباط داشته‌اند و حتی برخی از آنها قهرمانی و موفقیت تیمشان را مدیون اینطور افراد می‌دانند و به قول خودشان از کارشان راضی‌اند. حتی همان آقای «الف – الف» از باشگاهی که توانسته در لیگ برتر باقی بماند، یک خودرو پاداش گرفته و این نشان از اتفاقات عجیب و غریب در فوتبال ماست. در هر صورت نمی‌توان این اتفاقات را باور کرد اما به هر حال مشخص است که در فوتبال ما تأثیر داشته و باید سریع‌تر مقابل آن ایستاد.
منبع:شهروند

نظرات() 

اشاعه رسم یا فراگیری رسم ( رسم جدید ) تعویض و برافراشتن پرچم امام رضا

سه شنبه 18 شهریور 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

برافراشتن پرچم حضرت امام رضا (ع) در سالروز ولادت آن حضرت فلسفه ای شیعی دارد که می بایست در اسناد و مدارک حوزه های علمیه شیعیان جستجو شود ؛ اینکه احتمالا" نخستین شیعیان ایران در آن زمان خلفاء بنی عباس ( سیاهپوشان ) و سلاطین زمان را قبول نداشته اند ، و به تدریج امام هشتم را تحت عنوان ِ
سلطان علی بن موسی الرضا 
 و 
دارای بارگاه ، 
حکمروای خود می دانسته و می دانند .


پرچم امام رضا پرچم سبز قدرت امام رضا در برابر پرچم سیاه بنی عباس است .

تعویض پرچم شاید به معنی تجدید بیعت هم باشد .
امٌا آنچه که ازنظر مردم شناسی حائز اهمیت است « رسم » جدید و در حال گسترشی است که طبق آن پرچم امام رضا (ع) در شهرهای سراسر ایران برافراشته و تعویض می شود ؛ و محل یا موضوع مطالعه جدیدی برای 
مردم شناسانِ حقیقی ( و نه فقط فولکلوریست یا غربزده ی صاحبمدرک ) ، بیدار ، به روز ، ترقیحواه و تعالی طلب و مشتاق کاربرد نتایج مطالعات مردم شناسی در راه توسعه کشور و خدمت به مردم
به وجود آورده است :

اهتزاز پرچم حرم امام رضا (ع) در برج میلاد
شفاف : مراسم به اهتزاز درآمدن پرچم حرم امام رضا(ع) و جشن زیر سایه خورشید شب ولادت امام رضا (ع) با حضور خادمان حرم آن حضرت و مدیران برج میلاد تهران و جمعی از شهروندان و بازدیدکنندگان در شب ولادت ثامن الحجج (ع) در بلندترین برج پایتخت و ششمین برج مخابراتی دنیا برگزار شد.
مراسم به اهتزاز درآمدن پرچم حرم امام رضا (ع) در گنبد آسمان با صلوات خوانی خاصه آن حضرت از سوی خدام آغاز شد و پس از نصب پرچم و در آستانه اذان مغرب گروهی دیگر از خادمان، مراسم ویژه نقاره زنی را در گنبد آسمان اجرا کردند.
....بنابراین گزارش، پس از به اهتزاز درآمدن پرچم حرم امام رضا(ع)، جشن زیر سایه خورشید در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران آغاز شد. مراسمی که به مناسبت دهه کرامت در 31 استان کشور از جمله تهران به مدت یک هفته برگزارو مراسم پایانی آن در شب ولادت امام رضا (ع) با جشنی ویژه در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.
... از روز تولد حضرت معصومه(س) تا تولد حضرت رضا(ع) و به مناسبت دهه کرامت در جشنواره زیر سایه خورشید هر شب پنج هزار شهروند تهرانی از این ویژه برنامه‌ها بازدید کردند.
... در ویژه برنامه های جشنواره زیر سایه خورشید نزدک به 90 غرفه فرهنگی و مذهبی در ششمین برج بزرگ مخابراتی دنیا برگزار شد، ... ضمن آنکه پرچم بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در کنار پرچم بارگاه امام حسین(ع) و امیرالمومنین (ع) در گنبد آسمانی برج میلاد جای گرفت.
... هفت سال است کاروان خدام حضرت رضا(ع) در قالب ویژه برنامه جشنواره زیر سایه خورشید در کشور کار خود را شروع کرده است که البته در تهران چهار سال است که این برنامه انجام می شود.
... اعزام کاروان خدام حضرت رضا(ع) در 31 استان و 210 شهر و 10 کشور دنیا در حال انجام است.
 ...عیادت از بیماران، زیارت اماکن متبرکه، دیدار با خانواده های شهدا، دیدار با علما و بزرگان شهر، حضور در نمازجمعه و حتی بازدید از زندانیان و مراکز اصلاح و کانون های تربیتی از برنامه های مهم کاروان خدام در دیدار با مردم است.
* و :
پرچم مقدس حضرت امام رضا (ع) در استان یزد به اهتزاز درآمد
...به گزارش خبرگزاری شبستان از یزد، صبح امروز(16 شهریور) همزمان با ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت .
دراین مراسم که با حضور مردم ولایتمدار و مومن دارالعباده و با حضور مسئولان استان در محل میدان امام رضا (ع) برگزار شد.
... پرچم منقش به " یا علی ابن موسی الرضا (ع)" با ضرب مارش گروه موزیک سپاه الغدیر استان یزد به اهتزار درآمد.
اجرای مداحی، سخنرانی، قرائت صلوات خاصه امام رضا (ع) از دیگر برنامه های این مراسم بود.
(ادامه داردانشاء الله )

دریزد :

نظرات() 

جلال آل احمد ،نقل خاطرات ، سفرنامه نویسی ومردم نگاری

سه شنبه 18 شهریور 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |


سالروز فقدان

 سید جلال سادات آل احمد

یکی ازمشاهیر نقل خاطرات ، سفر نامه نویسی و مردم نگاری

با آثاری چون :
خسی در میقات (۱۳۴۵)
سفر روس
سفر آمریکا
جزیرهٔ خارک درّ یتیم خلیج فارس (مشاهدات، ۱۳۳۹)
تات‌نشین‌های بلوک زهرا (مشاهدات، ۱۳۳۷)
اورازان (مشاهدات، ۱۳۳۳)- ه که سرزمین اجدادی او بوده است....
مردم نگاری ( مونوگرافی ) های جلال آل احمد را موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، در بدو تاسیس خود ، به ریاست عالیه و افتخاری دکترغلامحسین صدیقی ، و مدیریت دکتر احسان نراقی ، وبا نظر دکتر علیمحمد کاردان چاپ ومنتشر کرده است .

نظرات() 

فروشندگان محلی ماهی و میگو در بوشهر

دوشنبه 17 شهریور 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

لطفا" برای مشاهده ی تمام عکس ها برای مطالعات خود به منبع اصلی نگاه کنید :

بازار ماهی و میگو بوشهر (عکس)

نظرات() 

هر روز و هر شب ، اینجا و آنجا می شنویم : « یا ضامن آهو »

یکشنبه 16 شهریور 1393

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |مردم ما امروز را روز امام رضا می دانند ؛ روز میلاد آن حضرت است
- ترویج مذهب شیعه در ایران را از برکت حضور ایشان در ایران می دانند .
- هر سال صدها هزار نفر به زیارت ایشان می روند 
- غیر از ثوابی که در زیارت قائل اند :
- به منظور گرفتن حاجت نیز به زیارت مشرف می شوند ؛
- چون امام رضا حامی گرفتاران است : « ضامن آهو »


- حتی برخی معتقدند که هرکسی در نخستین زیارت تا سه حاجتش بر آورده می شود
- امٌا در این مورد باید اعتقادی پاک ، قلبی صاف و خلاصه « خلوص » داشت؛
شاید به این دلیل است که شاه عباس کبیر ، مثل هزاران نفر دیگر ،  از اصفهان تا مشهد را با پای پیاده و آنهم پای برهنه طی کرده است :

« ارادتی بنما تا سعادتی ببری » ؛
برخی آستان بوس می شوند
اکثرا" دست به ضریح مبارک رسانیدن را به نوعی دست به دامان شدن تلقی می کنند ؛ و ...
هزاران نفر از کسانی که حلوص داشته اند از آن حضرت مراد ، و به خصوص شفا گرفته اند .
امروز در مهر نیوز آمده است :
« سبک و آداب زیارت از دید بزرگان
هرکسی وارد حرم معصومین(ع) می‌شود، اگر محق باشد، دست خالی بر نمی‌گردد. نورانی و تطهیر می‌شود. قلوب انسان‌ها در حرم معصومین(ع) شستشو می‌شود. روح سبک و بی‌آلایش مثل کبوترهای حرم به پرواز درمی‌آید و این خود یعنی کرامت. بسیاری تنها به کرامات ظاهری چشم دوخته‌اند اما بزرگ‌ترین کرامت در درون انسان رخ می‌دهد ..
« ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الی ماشاءالله به تحقق پیوسته. یکی از معاودین عراقی غده‌ای داشت و می‌بایستی مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت. خطرناک بود، از آقا امام رضا(ع) خواست او را شفا بدهد، شب، حضرت معصومه(س) را در خواب دید که به وی فرمود: «غده خوب می‌شود. احتیاج به عمل ندارد!»

نظرات() 
 • تعداد کل صفحات : 2 
 • 1  
 • 2  

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات