Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

توصیفی از تولید و مصرف شولی در یزد

یکشنبه 13 تیر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

 
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
شولی در مقام روح جمعی
... شولی آشی است که مردم یزد آن را دوست دارند و در چهار فصل سال، تهیه می‌کنند. مواد تشکیل دهنده آن شامل روغن، پیاز، عدس، شلغم، اسفناج، جعفری و آرد است. انواع آن عبارتند از: شولی آردجو، شولی اسفناج، شولی سرکه شیره، شولی ساده، شولی ترش که چاشنی آن آبغوره، سرکه، آبلیمو، قره‌قورت است، شولی شلغم، شولی چغندرک، شولی پرک( مواد آن شامل روغن، پیاز، آب و سبزیجات است)، شولی عدس  نخوددار، شولی باقلا، شولی اُوْتُرتُر (رقیق و آبکی)، شولی چَشْ سیفیدک( سیفیدک گیاهی است خودرو در باغات )، شولی آرد مالیده، شولی مُچُّک( علفی است خودرو و خوردنی در کشتزارها) و شولی موجو (دانه‌ای است که داخل خوشه گیاه و تقریبا به شکل عدس ریز است و در باغات مخصوصا کشتزارهای گندم می‌روید.) در گذشته آش محلی شولی را به طور داغ در کاسه های سفالین کرده و درب مغازه‌ها می‌فروختند و با آهنگی خاص جار می زدند حالا بیا شولی بخور. ضرب المثلی خاص در یزد در مورد شولی وجود دارد: شولی شَلَه لِینگَه، لتیر قوت لِینگه( شهر من یزد، اکبر شریعتی، 523).
هم چنین داستانی در مورد خواص شولی بین اهالی وجود دارد داستان از این قرار است که روزی پزشکی برای طبابت به یک روستا وارد می‌شود و در سطل زباله اهالی آنجا پوست چغندر و آشغال سبزی می بیند به همین دلیل با خود می گوید مردم این روستا بیشتر شولی می خورند بنابراین سالم هستند و از آن ده می رود ولی در ده بعدی که اهالی آنجا تخم مرغ و تخمه استفاده می کردند برای طبابت مناسب است. اما شولی برای من فقط آش نیست، شولی برای من درمان درد نیست. شولی برای من یعنی خنده، با هم بودن، جمع شدن خونه پدربزرگ، دیدن خاله و دخترخاله‌ها، شنیدن قصه‌ها و خاطرات تکراری مادربزرگ. وقتی برای یک فرد غیر یزدی از شولی و مزه خوب آن می گویید درک نمی کند شولی می تواند خوشمزه باشد چون آن شخص فقط تصویری از آب، آرد، سبزی دارد تصویری از خاطرات جمعی ما، از شادی ها و خنده های ما ندارد شولی برای من و یزدی ها  بیشتر از یک غذاست، شولی برای ما یعنی با هم بودن. 
فریبا صدیقی 

شِما : مشتاقان متعددی در این باره نوشته اند . جهت اطلاع بیشتر می توانید در اینترنت نیز جستجو کنید .

نظرات() 

آیت الله شهید محمد صدوقی از الگوهای بزرگ معرفت ...

جمعه 11 تیر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

.
آیت الله شهید محمد صدوقی از الگوهای بزرگ معرفت ...

مرام و معرفت

در فرهنگ نیمه نخست قرن چهاردهم ه . ش ایران ، مرام و معرفت جایگاهی خاص و ارزشمند داشت . تصوٌر می کنم معنی اشخاص با مرام و معرفت در آن زمان کسانی بود ند که در زندگی خود تابع یک هدف معنوی مشخصٌ ، غالبا" تابع رهبری به سوی آن هدف ، بودند و روابطی مثبت و پسندیده با مردم ، به خصوص با هم مسلکان خود ، داشتند .
اگر بخواهم یکی از الگوهای بزرگ مرام و معرفت در یزد دهه های 1350 و 1360 را مثال بزنم بیگمان آیت الله شهید محمد صدوقی یزدی هستند .
مثلا" به نظر من که تا حدود قابل توجٌهی در جریان وقایع روحانیت یزد بین 1335 - 1345 بوده ام برخلاف آنچه که مورخین عصر حاضر اشاره کرده اند ایشان در یزد شاگرد حقیقی آقا شیخ غلامرضا کوچی بیوکی ( فقیه خراسانی ) نبوده اند وحضورشان نزد آقا شیخ غلامرضا از سیاست ، مصلحت اندیشی و آینده نگریشان بوده است . در نیمه دوٌم دهه 1340 که شایع بود یزد فاقد حتی یک مجتهد دارای جواز اجتهاد معتبر است ؛ و مردم آن مرد خدا و متقی مردمدوست ، یعنی آقا شیخ غلامرضا را به عنوان شیخوخیت و ریش سفیدی بین روحانیان پذیرفته بودند ؛مدیریت اجرائی امور روحانیت یزد را در واقع شهید صدوقی برعهده داشتند ؛ و به جرئت می توان گفت که خلق « شخصیتی بنام آقا شیخ غلامرضا » در تاریخ معاصر روحانیت یزد حاصل کار و کوشش شبانه روزی ایشان؛ و مرام و معرفت ایشان ، یعنی شهید صدوقی ، بود (1) .
دوٌمین مورد این بود که ایشان ، با تواضع بسیار و در عین حال متانت و وقار ، در هر مجلس روضه خوانی یزد شرکت می جستند و هر آنجا که پیش می آمد جلوس می فرمودند : مردمداریِ به تمام و کمال ...
و حتی به کوچکترین افراد جامعه ، که یکی از آنان بنده ی در آن زمان نوجوان و جوان بودم ،توجٌه پدرانه و برادرانه می داشتند . بازهم به عنوان مثال دفعه ای نبود که بنده در مسجد به خدمت ایشان برسم ، یا در راه عبور خود از کوچه سهل ابن علی که منزل و محل عبور آن مرحوم مغفور نیز بود با ایشان مواجه نشوم و ایشان احوال پدرم را نپرسند حال آنکه در امور شرعی مختصر اختلاف دکترینی هم با یکدیگر داشتند ...
و.....
(1) شخصا" شاید در سالهای 1335 و 1336 بیش از چند منبر از آقا شیخ غلامرضا ندیده ام  ؛ ولی بعدا" ، به ویژه در پائیز و زمستان 1343 و بهار 1344 بارها در مسجد روضه محمدیه ماموم و مستمع آن شهیر شهید بوده ام .  

نظرات() 

حجاب در بحث مردم شناسی اقتصادی

چهارشنبه 9 تیر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

.
مردم شناسی اقتصادی

۹۵/۰۴/۰۸ :: ۱۲:۰۹ عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب:۲ بار خرید لباس در سال برای یک خانم محجبه ۶۰۰ هزار تومان آب می‌خورد!خبرگزاری فارس: ۲ بار خرید لباس در سال برای یک خانم محجبه ۶۰۰ هزار تومان آب می‌خورد!
عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب از انحصار واردات مواد اولیه محصولات حجاب گله می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر ۲ بار خرید لباس در سال برای یک خانم محجبه ۶۰۰ هزار تومان آب می‌خورد!
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، وحید محمدپور معتقد است: تولید کردن در عرصه حجاب، بسیار سخت است و اصلا توجیه اقتصادی ندارد شاید کسانی باشند که از تولیدی ها جنس می گیرند می فروشند اما خود تولید آن هم در عرصه حجاب اصلا صرفه اقتصادی که بتواند سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را جذب کند ندارد.
محمدپور ادامه داد: یک نکته قابل تاملی وجود دارد که مادر نظام اسلامی که شعار تولید ملی سر می‌دهیم برای لباس‌های حجاب این همه تورم داریم. یک دختر 10  ساله چادرش 60هزارتومان هزینه دارد این قیمت 4سال پیش 12 هزارتومان بود، کارخانجات تولید پارچه چادری در ایران مثل منسوجات دیگر هم رشد نکرده‌اند و نتوانسته‌اند دربازار مشتری پیدا کنند.
وی در مورد انحصاری بودن بازار پارچه گفت: تا حدی این موضوع را تایید می‌کنم شما نگاه کنید گمرک برای کنترل تعرفه‌های خود وقتی با تخلف برخی واردکننده‌ها روبرو شد و متوجه شد به اسم پارچه چادری که از تعرفه گمرکی کمتری برخوردار است پارچه‌های دیگر وارد می‌کردند قیمت تعرفه ها را یکسان کرد و در نتیجه شاهد افزایش قیمت چادر بودیم حالا بعد از این ما شاهد هستیم که عده‌ای محدود که نبض بازار پارچه را در اختیار دارند بازار را محصور خودشان کرده‌اند و کسی نمی تواند قیمتی متفاوت از قیمت آنها تهیه کند البته این افراد ادعا دارند که وارداتشان و در مجموع کارشان در بازار منسوجات ازجمله چادر و حجاب قانونی است، من اعتقاد دارم که این افراد با افراد قانونی در ارتباطند نه اینکه کارشان دراین وسعت واردات قانونی است!
وی ادامه داد: این مشکلات، فقط ظلم به مصرف کننده است شما دقت کنید یک چادر حداقل 100 هزار تومان آب می خورد ساق دست و یقه حجاب و مقنعه و مانتوی مناسب هم کم کم حدود 200 هزارتومان هزینه دارد در سال فقط 2بار لباس عوض کردن 600 هزار تومان برای یک خانم محجبه خرج دارد اما با 600 هزار تومان می شود حداقل 4مانتوی کیفیت خوب خرید و 4فصل استفاده کرد!
عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب در خصوص نقش نمایشگاه‌های عفاف و حجاب در رفع بعضی از مشکلات در این عرصه گفت: یکی از اهداف نمایشگاه  کار فرهنگی است و اینکه بخواهند این نمایشگاه را حاصل یک نیت اقتصادی مطلق بدانیم بی انصافی است چرا که ما مثل سایر اصناف و مشاغل جایگاه ویژه نداریم در کنار هم گرد آمده‌ایم تا هم بودنمان را در قالبی وسیع به اطلاع برسانیم و هم با توجه به تنزل قیمتها اعتماد مشتری را جلب کنیم این اعتماد باعث می شود تا مصرف کالای حجاب در جامعه بالا برود و شما شاهد رشد تمایل به حجاب باشید زمانی هدف من اقتصادی صرف است که من کالایی بفروشم که مردم بر اساس نیازشان با هر قیمتی خریداری کنند مثل شب عید که تخفیف باشد یا نباشد یک‌سری کالاها قطعا خریداری می شوند.
محمدپور تصریح کرد: رسانه‌ها باید دولت و مسئولان دولتی را نسبت به وضعیت بازار محصولات حجاب در کشور آگاه کنند تا حمایت‌های لازم از این بخش صورت پذیرد.
به گزارش فارس، بخش عفاف و حجاب بیست و چهارمین دوره نمایشگاه قرآن که به همت انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب در محل مصلای تهران در حال برگزاری است همه روزه از ساعت 17 تا 23 پذیرای بازدیدکنندگان است.
انتهای پیام/

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات