Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

در آمدی به مردم شناسی آئینی در جهان ؟ (3)

دوشنبه 19 مهر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

نکته دیگر نوع نگاه واتیکان به عنوان مرکز هدایت کاتولیک های مسیحی نسبت به این معبد است؛ پاپ های کاتولیک در طول سالیان گذشته با حضور خود در این مکان، ضمن مشروعیت دادن به معبد فاتیما، آنرا تائید کرده اند؛ در سال 1967 پاپ پل ششم در پنجاهمین سالگرد رویت فاتیما شرکت کرد و همچنین پاپ ژان پل دوم نیز که هدف تروری نافرجام واقع شده بود، با حضور در معبد فاتیما به دلیل حفظ جان خود از این قدیسه، قدردانی کرد.
یکی از رسوم مسحیان این است که روی زانوی خود به سمت معبد فاتیما حرکت کنند
یکی از رسوم مسحیان این است که روی زانوی خود به سمت معبد فاتیما حرکت کنند
در کنار این دو تجمع مشخص مسیحیان در نقاط مختلف دنیا، هر ساله نیز در نقاط مختلف جهان از جمله پرتغال، اسپانیا، آمریکا، لهستان، رومانی، بلغارستان، ایتالیا و... تعداد زیادی از مسیحیان کاتولیک سالروز مصلوب شدن حضرت عیسی مسیح (به اعتقاد مسیحیان) را با پیاده روی در خیابان و سرودهای حزن انگیز، مورد احترام قرار می دهند.
مراسم شبیه سازی ماجرای مصلوب شدن حضرت عیسی (به اعتقاد مسیحیان) در میدان اصلی لندن
این‌ها فقط نمونه ای از مراسم های متعارفی است که شبیه آن و البته با شکوه تر در میان اهل تشیع نیز وجود دارد، اما هیچ یک از شبکه ها و رسانه های خارجی، حساسیتی روی آن نشان نمی دهند و به عنوان مثال هیچگاه درباره واقعی بودن یا نبودن ماجرای معبد فاتیما سوالی را مطرح نمی کنند اما در مقابل تلاش می کنند در مسائل مرتبط با فرهنگ عاشورا شبهه های مختلفی را مطرح کنند.
مراسم بزرگداشت عیسی مسیح در واتیکان
اما نمونه های بالا تنها نمادهای متعارفی از عزاداری و مناسک مسیحیان درباره حضرت عیسی و دیگر قدیس ها بود؛ در این میان شیوه های خشن و بدعت گونه ای از عزاداری نیز در میان پیروان مسیحیت وجود دارد که هم اکنون نیز در بسیاری از کشورها در حال اجراست.
عزاداری های خونباری که کسی آنرا تقبیح نمی کند!/ از مصلوب کردن تا زنجیرهای تیغ‌دار در روز «مصائب»
ابتدا واژه «پشن /passion» به معنای مصائب را به تنهایی در گوگل سرچ کنید؛  قطعا بنتیجه قابل توجهی پیدا نخواهید کرد؛ حالا یکبار دیگر امتحان کرده و ایین واژه را به همراه واژه jesus به معنای حضرت مسیح، سرچ کنید؛ بازهم چیزی جز چند فریم از فیلم مصائب مسیح ساخته مل گیبسون پیدا نخواهید کرد؛ اما کافیست واژه عاشورا «ashora» را در گوگل سرچ کنید تا انبوهی عکس از افرادی با چهره های خون آلود و قمه به دست را به شما نمایش دهد.
شاید کمتر کسی بداند که مسیحیان کاتولیک در سراسر جهان، هر سال روزی را به عنوان روز «روز مصائب مسیح/ passion day» داشته و در این روز را با برگزاری مراسم های مختلفی گرامی می دارند؛ شاید برگزاری مراسم ها و نمایش های به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (به اعتقاد مسیحیان) غیرخشن ترین قسمت مراسم های این روز باشد؛ این روز جلوه های خشن دیگری نیز دارد که رسانه های غربی (که همواره برخی مناسک نهی شده توسط علمای شیعه را به عنوان نماد عاشورا نشان می دهد) سعی می کنند چندان آنرا در معرض دید جهان قرار ندهند.
مراسم روز مصائب مسیح در لهستان
به اعتقاد مسیحیان 29 مارس هر سال، هفته پاک یا فصح است؛ این همان هفته‌ای که مسیحیان معتقدند که مصلوب شدن و رستاخیز عیسی در آن صورت گرفته‌است.
نمایش مصیبت های حضرت مسیح یکی از آئین‌های سنتی و مذهبی کاتولیک‌هاست که طی آن مصائب حضرت مسیح (ع) اعم از محاکمه، رنج، شکنجه، (به اعتقاد مسیحیان) مرگ و سرانجام مصلوب شدن ایشان به تصویر کشیده می‌شود.
این مراسم مسیحی یکی از آیین‌های همراه روزه‌ داری در هفتۀ مقدس (29 مارس: هفتۀ آخر زندگانی مسیح) به شمار می‌رود و در تمام اروپا و بخش‌هایی از آسیای شرقی از لهستان و رومانی و اسپانیا گرفته تا فیلیپین رواج دارد .
مراسم مصلوب کردن در روز مصائب مسیح (لهستان)
در این مراسم، پیروان و عزاداران مسیح به اصطلاح مصلوب، نه تنها به طور کلی چهره و تن برهنۀ خود را با ابزارآلات گوناگون می‌خراشند و شلاق می‌زنند، بلکه اصرار دارند که خودشان را درست به سبک و سیاق همان مصائبی که معتقدند حضرت عیسی تحمل کرده، زخمی کنند و شکنجه دهند.
عزاداران در این مراسم، ابزارهای دست‌سازی را که به همین منظور از یک دستگیره و میخ و خرده‌شیشه ساخته شده، با فشار بارها و بارها روی سینه، پاها و بازوهای برهنه خود می‌کشند و بدین ترتیب با جاری شدن خون از زخم‌های بدنشان  این آداب و رسوم را زنده می‌دارند.
یک مسیحی در حال زدن خار بر پشت خود در روز مصائب مسیح (اسپانیا)
نکته قابل توجه این است که برگزار کنندگان این مراسم‌ها در سراسر اروپا و بخش های آسیایی که معتقد به مذهب کاتولیک هستند، باور دارند که جاری شدن خون آنها باعث بخشش گناهان آنها در طول سال است.
در این میان هیچگاه کلیسای کاتولیک اعتراضی به برگزاری این مراسم های عزاداری خونبار نکرده و حتی مروج انواع خشونت بار عزاداری در این روز در نقاط مختلف جهان نیز هستند ولی هیچ کدام از رسانه های غربی به خشن بودن چنین مراسمی نمی پردازند اما در مقابل با وجود آنکه تقریبا اکثریت مراجع تقلید شیعه قمه زنی و لطمه زدن های خونبار به بدن را حرام اعلام کرده اند، رسانه های غربی تنها قمه زنی را نماد عزاداری برای امام حسین (ع) معرفی می کنند.
زخمی کردن بدن توسط مسیحیان فیلیپین در روز مصائب مسیح
همین دوگانگی اطلاع رسانی به خوبی می تواند نشان دهنده جهت دار بودن پوشش رسانه ای غرب در مواجه با عاشورا است؛ در همین حال کشورهای غربی با تحریک برخی گروه های به ظاهر شیعه و مروج عزاداری های غیرمتعارف مانند قمه زنی، بر افزایش فضای رعب و وحشت نسبت به عزاداری عاشورا کمک می کنند.
عکس هایی که در پایان این گزارش می آید تنها نشان دهنده گوشه ای از عزاداری های خشن در روز مصائب است؛ عکس هایی که برای پیدا کردن آنها، بر خلاف عکس های قمه زنی در روز عاشورا، باید تلاش زیادی کنید.
مراسم روز مصائب مسیح در لهستان
مراسم روز مصائب مسیح در فیلیپین
مراسم روز مصائب مسیح در فیلیپین
مراسم روز مصائب مسیح در فیلیپین
مراسم روز مصائب مسیح در ایتالیا
انتهای پیام/

نظرات() 

در آمدی به مردم شناسی آئینی در جهان ؟ (2)

دوشنبه 19 مهر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

در این میان شبکه های فارسی زبان خارجی، محوری ترین نقش را برای زیر سوال بردن مناسک عزاداری سیدالشهدا در میان شیعیان بر عهده دارند؛ موج تخریب فرهنگ عاشورا، طی چندسال گذشته از شبکه های فارسی زبان دست چندم به شبکه های رسمی و نیمه رسمی خبری فارسی زبان هم رسیده است.
بی بی سی فارسی و صدای آمریکا در راس این جریان تلاش می کنند تا ضمن تخریب وجهه عزاداری های متعارف شیعیان در در ایام محرم، نماد اصلی این عزاداری را قمه زنی و صورت های خون آلود نشان دهد؛ این رسانه ها همچنین تلاش می کنند یکی از دلایل افزایش خشونت های فرقه ای میان مسلمانان را حضور در مراسماتی مانند پیاده روی اربعین عنوان کرده و آنرا باعث افزایش تنش میان شیعیان و اهل سنت معرفی کنند.
خشن نشان دادن واقعه عاشورا با توسل به سنت منع شده قمه زنی
بی بی سی فارسی سال گذشته در برنامه ای با حضور عطاالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات به بررسی برگزاری مراسم عزاداری عاشورا پرداخت؛ مجری این برنامه با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری شیعیان در نقاط مختلف جهان، تاکید کرد که «برگزاری این مراسم  در نقاط مختلف جهان و لندن ممکن است باعث تحریک دیگر فرق اسلامی شود»
البته این شبکه تلویزیونی پیش از این در گزارشی از برگزاری مراسم روز عاشورا در کربلای معلا، تلاش کرد که شهادت امام حسین توسط سپاهیان یزید را «نقطه انشقاق» اهل سنت و تشیع معرفی کند؛ اقدامی که قرار دادن آن در کنار برخی اظهارات پیرامون اختلاف شیعه  و سنی، هدفی جز تنزل جایگاه عاشورا به یک درگیری بین فرقه ای ندارد.
اما درست زمانی که شبکه های اروپایی و آمریکایی لنز دوربین های خود را به سمت برگزاری مراسم عاشورا و پیاده روی اربعین حسینی می گردانند، تا با ارسال پیام های هدف دار، پیام خشونت را از آن به مخاطبان خود برسانند، در چندین نقطه از جهان مسیحیان کاتولیک نیز عزاداری و مراسم های مشابهی را اجرا می کنند.
پیاده روی کاتولیک های مسیحی در کاستاریکا یکی از معروف ترین مراسم هایی است که هرساله و به مدت یک هفته انجام می شود و تعداد زیادی از کاتولیک های این کشور و کشورهای اطراف به سمت معبد «باسیلیکا» حرکت می کنند.
پیاده روی کاتولیک های کاستاریکا به سمت معبد مقدس
پیاده روی کاتولیک های کاستاریکا به سمت معبد مقدس
این افراد مسیر حدود 15 کیلومتری تا این معبد مقدس را برای زیارت قدیسه ای طی می کنند که آنرا حامی و حافظ کاستاریکا می دانند.
در فرهنگ و آئین مسیحیت قدیس (مرد) و قدیسه (زن) به کسانی گفته می شود که در بالاترین جایگاه نزدیکی به خداوند قرار دارند و می توانند در دوران حیات و یا پس از مرگ خود نیز مسیحیان معتقد را در امور مختلف یاری کنند؛ نکته جالب آنکه معبد معروف کاستاریکا محل دفن این قدیسه نیست و تنها بر اساس یک روایت تاریخی این معبد به نام آن قدیسه ساخته شده است.
تجمع دیگری که در آئین مسیحیت و به ویژه شاخه کاتولیک آن مورد توجه قرار دارد، تجمع سالیانه در مقابل معبد فاطیما در پرتغال است؛ ماجرای این معبد به سال 1917 میلادی باز می گردد؛ در این سال سه کودک محلی در هنگام بازی در مراتع، بانوی تسبیح به دستی را در هیبت یک قدیسه مشاهده کرده اند.
تجمع کاتولیک های مسیحی در معبد فاتیما واقع در پرتغال
در سال های بعد نیز کودکان و تعدادی دیگر از مردم شهر مدعی شدند که این بانوی تسبیح به دست که حالا به فاتیما معروف شده بود را در حالت های مختلف مشاهده کرده اند.
پس از این ادعا، هر ساله هزاران نفر از مردم برای دیدار از این محل راهی دهکده کوچک فاتیما می شدند تا از این مکان زیارت کنند.
به مرور زمان در این مکان به دستور واتیکان و تلاش مردم محلی معبدی ساخته شد و تعداد زائران آن به طور چشم‌گیری افزایش پیدا کرد؛ مکانی که سه کودک ادعا کرده بودند یک بانوی نورانی را در آن دیده اند چند سال بعد میزبان جمعیتی میلیونی بود.
نکته قابل توجه نوع مناسک اجرا شده در این معبد است؛ زائران این معبد باید از چند صد متری آن و پس از قرار گرفتن در مسیر مقدس، باید تا رسیدن به معبد بر روی زانوهای خود حرکت کنند که البته برخی این مسیر را به صورت سینه خیز هم طی می کنند؛ البته مشخص نیست که چنین سنتی دقیقا از چه زمانی جز آداب و رسوم معبد فاتیما قرار گرفته است اما صدها هزار نفر سالیانه با همین شیوه از معبد زیارت می کنند.

نظرات() 

در آمدی به مردم شناسی آئینی در جهان ؟ (1)

دوشنبه 19 مهر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

در آمدی به مردم شناسی آئینی در جهان ؟ (1)
شِما : گزارشی که می آید سرنخی به یک مردم شناسی آئینی ( تطبیقی ؟ ) جهان است که از فارس گرفته ایم و با تشکر ؛ اگرچه روزنامه نگاری لوازمی دارد که با لوازم مردم شناسی متفاوت است . منتهی از آنجا که چنین گزارشهائی بدون فیلم ، ویدئو یا لااقل عکس گویائی کمتری می یابند بهتر می دانیم که به اصل منبع خبری ما نگاه کنید . مطالعه ی اظهار نظرهای خوانندگان خود به نحوی یک مطالعه مردم شناسی است .

۹۵/۰۷/۱۹ :: ۰۹:۵۱
 گزارش فارس از مناسک «روز مصائب مسیح»
عزاداری‌ خونباری که کسی آنرا تقبیح نمی‌کند!
 از مصلوب کردن تا زنجیرهای تیغ‌دار + عکس و فیلم
خبرگزاری فارس: عزاداری‌ خونباری که کسی آنرا تقبیح نمی‌کند!
 از مصلوب کردن تا زنجیرهای تیغ‌دار + عکس و فیلم
نتایج جستجوی واژه عاشورا در گوگل به خوبی می تواند تلاش غرب برای خشن جلوه دادن عزاداری شیعیان را نشان دهد، اما رسانه های غربی و موتورهای جستجوگر هیچگاه مناسک عجیب «روز مصائب مسیح» را نمایش نمی‌دهند.
خبرگزاری فارس، امیر توانا _ عکس تا جایی که امکان دارد دلخراش گرفته شده است؛ پدری با وسیله ای که به قمه شبیه است، بر سر فرزند خود زده و کودک را در میان خون و اشک، حیران کرده؛ این تمام دانسته های گوگل از واقعه عاشورا یا شاید تمام آن چیزی که می‌خواهد از این واقعه برای جهان ترسیم کند.
حالا چند سالی می شود که درست در ایام محرم، عکس یک برخی موتورهای جستجوگر مانند یاهو، نمادی از مراسم قمه زنی در روز عاشوراست، تا صورت هایی که به طرز رعب آوری خون آلود شده، به عنوان نماد عاشورا معرفی شود؛‌این در حالی است که قمه زنی و اعمالی شبیه به این، بارها از سوی رهبر انقلاب و اکثریت علمای شیعه حرام اعلام شده است.
درست در زمانی که تبلیغ علیه اسلام و به ویژه تشیع در اوج خود قرار دارد، یکی از مهم ترین فرهنگ های شیعی، شدیدا مورد هجوم رسانه های غرب قرار می گیرد؛ هدف این نمایش خشن از عاشورا جدای از تلاش برای تخریب کردن مفاهیم آن، تلاشی برای بدنام کردن جایگاه مناسک اصیل این ایام نیز هست؛ مناسکی که مانند سینه زنی و زنجیرزنی های متعارف که از سوی اکثریت علمای شیعی تائید شده است.
خشن نشان دادن فرهنگ عاشورا با توسل به عکس مراسم قمه زنی در برخی کشورها در کنار تبلیغ علیه کلیت مناسک متعارف شیعی نظیر راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، راهبردی است که طی سال های اخیر در اتاق فکر های رسانه های غربی تائید شده و حتی دامنه آن به شبکه های اجتماعی در داخل ایران نیز کشیده شده است.
اما سوال اینجاست که آیا تنها شیعیان مسلمان دارای مناسکی در راستای عزاداری بزرگان خود هستند و در دیگر ادیان چنین مناسکی وجود ندارد؟ چرا تلاش های گسترده برای تخریب فرهنگ عاشورا و مرتبط کردن آن با خشونت گرایی از ره آورد عکس‌های مراسمات منع شده قمه زنی، اینچنین در صدر تبلیغات قرار گرفته اما چنین اقدامی درباره مناسک دیگر ادیان و آئین های به هیچ وجه صورت نگرفته است؟
پاسخ به این سوالات نیازمند شناخت برخی رسوم و مناسک ادیان دیگر به ویژه مسیحیت دارد؛ در ادامه این گزارش با مناسکی آشنا خواهید شد که در کنار شباهت های آن به برخی مناسک متعارف در فرهنگ شیعی، دارای ابعاد بسیار خشونت‌‌بار تر از مراسمات منع شده از سوی علمای شیعه در رابطه با فرهنگ عاشورا است.
از تخریب پیاده روی اربعین و سینه زنی تا پیاده روی‌های دیده نشده مسیحیان
شبکه های غربی یک نمای ثابت برای نمایش اخبار عاشورای هر سال دارند؛ جمعیتی که در میانه یک خیابان راه می روند و با قمه بر سر خود می زنند؛ نمایش های این شبکه ها از مراسمات سینه زنی و زنجیر زنی نیز به گونه ای است که آنها را برای مخاطبان خود به شکلی منزجر کننده خشن نشان دهد.

نظرات() 

نخل گردانی آیین کهن عاشورایی خراسان جنوبی

یکشنبه 18 مهر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

۹۵/۰۷/۱۸ :: ۰۸:۴۸

مسؤول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی مطرح کرد

نخل گردانی آیین کهن عاشورایی خراسان جنوبی

خبرگزاری فارس: نخل گردانی آیین کهن عاشورایی خراسان جنوبی


 مسؤول حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی مطرح کردنخل گردانی آیین کهن عاشورایی خراسان جنوبیخبرگزاری فارس: نخل گردانی آیین کهن عاشورایی خراسان جنوبی

مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: نخل‌بندی و نخل گردانی از آیین‌های کهن عاشورایی است که در اکثر شهرها و روستاهای استان خراسان جنوبی اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی؛ سید احمد برآبادی اظهار داشت: نخل در لغت به معنی درخت خرما است و در اصطلاح حجله مانندی است که از چوب می‌سازند و روی آن را با شال‌های مختلف تزئین می‌کنند.

وی افزود: روز عاشورا نخل‌ها را به شکل نمادین و به عنوان تابوت امام حسین(ع) به حرکت در می‌آورند.

مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: در روایات ذکر شده که امام حسین(ع) را روی شاخه‌های درخت خرما گذاشته و به محل دفنش بردند و شاید این کار مهم‌ترین دلیل برای نامیدن نخل باشد.


برآبادی تصریح کرد: نخل گردانی در شهرهای مختلف استان اجرا می‌شود و نوع تزئین و تعداد آن فرق می‌کند.

وی گفت: شکل ظاهری نخل‌ها به صورت یک جناغ قوسی شکل است، برخی نخل‌ها صدها کیلو وزن دارد و بستن نخل‌ها با مهار تمامی چوب‌های نخل با مهارت خاص توسط نخل‌بند انجام می‌شود.

سنگ‌زنی آیین سنتی عزاداری روستای درخش درمیان

مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی  گفت: از جمله مراسم عزاداری ماه محرم، سنگ زنی است که در شهرستان درمیان تنها در شهر قهستان (روستای درخش) اجرا می‌شود.

برآبادی افزود: سنگ عبارت است از دو تکه چوب استوانه‌ای هشت سانتیمتری که نخی از آن عبور کرده و در پشت دست قرار می‌گیرد و بیشتر از چوب درخت عناب یا گردو ساخته می‌شود.

وی اضافه کرد: این روستا هشت نفر سنگ زن دارد که این کار را از پدرانشان به ارث برده‌اند و پس از فوت پدر فرزند ذکور باید به جای پدر در سنگ‌زنی شرکت نماید.


مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: از شب پنجم محرم این کار همراه با هیأت و به همان آهنگ نوحه سینه‌زنی و یا زنجیر زنی انجام می‌شود و در بعضی مواقع نیز برای آن نوحه جداگانه‌ای می‌خوانند.

لازم به ذکر است، مراسم سنگ‌زنی درخش به شماره 626 - 22/9/91 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

گفتنی است: مراسم نخل گردانی به شماره 706 - 22/9/91 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/69008/و


نظرات() 

(انسان شناسان ) مردم شناسان ایران بشتابند !

شنبه 17 مهر 1395

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

.

(انسان شناسان) مردم شناسان ایران بشتابند!

امروز ، مشهورترین انسان شناسانِ معتبر ترین دانشگاههای جهان پیشرفته « انسان شناسی مدرن » را به نوعی خرافات معرفی می کنند ! و اعتبار انسان شناسی را همچنان از انسانشناسان بزرگ کلاسیک جهان چون تیلور ، لوی ستروس ، و بخصوص مالینووسکی می دانند . مالینوسکی اصولا" در پی فلسفه یا دلیل وجودی این یا آن رفتار انسانی و این یا آن نوع رابطه بین افراد ( اجتماعی ) بوده است و از آنجا فلسفه هریک از آداب ، رسوم و ... که تبدیل به عادات این یا آن مردم شده اند ؛ و آنهم با چه مرارت و ممارستی . حال آنکه موقع ابداع و ایجاد هر رسمی فلسفه ، دلیل وجودی ، یا چرائی آن نه تنها بسیار سهل تر و سریع تر شناخته می شده است بلکه واقعیت نیز آشکار تر بوده است ؛ و این همان نکته ظریفی است که گفته می شود مردم شناس باید قبل از هر چیز موقع شناس و فرصت طلب باشد ؛ و هم اکنون که در میان مردم رسومی جدید ، به ویژه رسومی مذهبی پا به عرصه وجود می نهند بهترین فرصت و موقعیت برای شناخت آنهاست بدون آنکه تصور کنیم « مد » گونه اند و به زودی از بین خواهند رفت... و به فرض هم که دیری نپایند لااقل مدخلی به شناخت مردم ما در برهه تاریخی حاضر اند .
از این رو یادداشت امروز خود در وبلاگ شخصی ام را در اینجا می آورم و قضاوت در باره آن را به مردم شناسان عزیز و گرامی وا می گذارم : 

دیروز در تقریبا" سراسر کشور روز شیرخوارگان حسینی بود . خبرها و چگونگی اجرای این مراسم را اگر هم خود ، در محل ، شاهد نبوده ایم از رادیو و دیگران شنیده ایم ، در تلویزیون دیده ایم ، و در روزنامه ها خوانده ایم . شبکه های متعدد تلویزیونی ما به صورتی متعدد ، مکرر در مکرر نشان می دهند . امٌا من بیشتر همینجا خدمتتان هستم ؛ پشت میزی کوچک ، جلوی مانیتوری که بیش از ده سال از عمرش می گذرد به سیرو سیاحت در « جهان مجازی » و البته اخبار ایران عزیز (1) .
این روز هامردم بیش از همه تصاویر را تماشا می کنند و من هم 
به چهره های شیرخوارگان معصومی نگاه می کردم که نمی دانستند در این سنٌ و سال و با این وضع و حال « سربازان امام زمان (عج) در دفاع از اسلام هستند » ! (2) .
به چهره های مادرانی نگاه می کردم که ... اینجا دیگر توصیفش مشکل است . ابدا" آسان نیست . چهره ها یکی نیست ؛ هزار چهره ... « رنگ رخسار خبر می دهد از سرٌ ضمیر » ؟ . رنگ رخسار که اینجا همان حالت چهره باشد و گاه حرکت دستها .
چرا فرزندش را آورده است ؟
چرا بدینگونه پوشانده است ؟
چرا اینگونه روی دست گرفته است ؟
( اینجا رامرا به یاد داستان حضرت اسماعیل هم می اندازند ... )
اصولا" چرا به مراسم آمده است ؟
واقعا" چه می خواهد ؟
و حالا فکر می کنم که این قید واقعا" را باید جلوی تمام سؤالات بگذاریم ...
... و بعد ببینیم که 
برگزار کنندگان این مراسم ؟ واقعا" ...
و ازآنجا که این مراسم سابقه ای در تاریخ شیعی - ایرانی - اسلامی ما نداشته است :
مبدع این مراسم ؟
شوخی نیست : ملٌتی راتغییر داده است و چنین تغییراتی گسترده کار هرکسی نیست « فدرت » می خواهد ؛ و « هدف » .... 


نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات