تبلیغات
Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran - مطالب هفته اول مرداد 1396
Ethnologie de l’Iran شناخت مردم ایران ( شما ) Anthropology of iran * (SHEMA) Shenakht mardom iran
هرگونه استفاده از نوشته های این وب بدون اجازه کتبی نویسنده اکیدا" ممنوع است
علیرضاآیت اللهی از1341 فولکلوریست،1345محقق دانشگاه تهران و همکار«فرهنگ مردم» ، 1351 نخستین کارشناس مردمشناسی دانشگاهها،1354 مدرس مردمشناسی دانشکاه ابوریحان و با تحصیلات دکتری مردم شناسی در فرانسه در 1365 ،استاد مردم شناسی دانشگاه شهید بهشتی بوده است

خرافه پرستی

شنبه 7 مرداد 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

تاریخ انتشار: 12:00 - 06 مرداد 1396 - 2017 July 28
خبرگزاری میزان- در پرونده ویژه مذهبی این هفته خبرگزاری میزان به موضوع "خرافات"، نقش روشن انبیاء برای مردم در رفع خرافه‌پرستی و تبدیل موضوعات خودساخته به خرافات در طول زمان می‌پردازیم.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، خداوند در طول تاریخ همواره راه‌هایی را برای هدایت و راهنمایی انسان‌ها تعیین کرده است که در راستای آگاهی بخشی به انسان‌ها می‌توان از دو عنصر عقل درونی و سپس پیامبران نام برد.

با نگاهی به اتفاق‌های رخ داده در طول تاریخ متوجه می‌شویم که در بیشتر موارد، موضوعات خود ساخته توسط بشر باعث رقم خوردن رویداد‌هایی نظیر خرافات و خرافه‌پرستی می‌شود و این موارد با گذشت زمان ادامه پیدا می‌کند و نسل به نسل انتقال پیدا می‌کند.
 


در ادامه می‌توانید بخش‌های اول تا سوم گفت و گو‌های صورت گرفته با موضوع "خرافات" را مطالعه کنید:

از شکل‌گیری خرافات تا حرکت در مسیر خرافی/ چگونه در مسیر خرافه‌زدایی گام موثر برداریم؟

رابطه عمق خرافات با سطح فرهنگ یک جامعه/ اصلی‌ترین دلیل شکل‌گیری خرافات چیست؟

ترویج خرافات و ارتباط آن با کسب درآمد/ تاثیر گسترده خرافه‌پرستی بر جوامع غیر قابل انکار است


حجت الاسلام و المسلمین حمید قربانپور معاون آموزشی ستاد نماز جمعه غرب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: ﺧﺪای ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺭاه‌های ﭘﻴﺪا ﻛﺮﺩﻥ ﺣﻘﻴﻘﺖ و ﺭﻭﺷﻨﺎیی در انسان ﺭا از دو راه امکان پذیر ساخته که یکی از آن‌ها ﻋﻘﻞ ﺩﺭﻭنی است ﻛﻪ ﻧﻮﺭی اﺯ ﻭﺟﻮﺩ ﺧﻮﺩﺵ را در انسان قرار داده است.

وی ادامه داد: انسان به وسیله ﻋﻘﻞ ﺩﺭﻭنی واقعیت‌ها را درک می‌کند و در این راستا می‌تواند امور غیر واقعی را هم تشخیص دهد و اگر انسانی به معنای واقعی از آگاهی و علم برخوردار باشد، غرق در موضوعات خلاف واقعی مانند خرافاتو خرافه پرستی نمی‌شود.

این کارشناس مذهبی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: توانایی تشخیص امور واقعی در همه انسان‌ها یکسان است، اما در مورد موضوعی مانند خرافات تمامی افراد به صورت یکسان با این محور برخورد نمی‌کنند و ممکن است برخی اشخاص ناخودآگاه به طور دقیق با این موضوع درگیر شوند.
 


وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که در طول تاریخ همواره بزرگان و صاحب نظرانی در حوزه‌های مختلف مانند پیامبران در حوزه دین وجود داشته‌اند تا به عنوان دومین نور در مسیر زندگی افراد با راهنمایی کردن انسان‌ها، آن‌ها را در عرصه‌های مختلف هدایت کنند، اما موضوعی که در این راستا وجود دارد این است که به موازات این راهنمایی ها، همواره سرپیچی‌هایی هم وجود داشته که صورت گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین قربانپور توضیح داد: ﻏﻴﺮ اﺯ اﻳﻦ ﺩﻭ ﻧﻮﺭ که ﺑﺮای ﺷﻨﺎﺧﺘﻦ ﺣﻘﻴﻘﺖ به وجود می‌آید، اﻋﺘﻘﺎﺩاتی نیز به واسطه تخیل به وجود می‌آید که ﺟﺰﻭ ﺩﺳﺘﻪ ﺧﺮاﻓﺎﺕ است. برخی از علوم ﺑﺎ ﺗﺠﺮﺑﻪ به دست می‌آید و ﻋﻘﻞ ﺩﺭ آن دخیل است البته در این راستا یک ﻧﻮﻉ ﻋﻠﻢ ﻫﻢ وجود دارد که ﺟﺰﻭ ﻋﻠﻮﻡ ﺟﺎﺩﻭﮔﺮی است.

وی یادآور شد: در حقیقت موضوعات مرتبط با جادوگری ﺑﻪ ﮔﺬﺷﺘﻪ باز می‌گردد در کنار انواع مختلف علم، یک ﻧﻮﻉ ﻋﻠﻢ هم به واسطه ﺭﻳﺎﺿﺖ ﻫﺎ به دست می‌آید.

معاون آموزشی ستاد نماز جمعه غرب تهران گفت: همچنین علمی وجود دارد ﻛﻪ اﺳﻼﻡ آن را ﺑﺮای ﺑﺸﺮﻳﺖ در نظر گرفته و کمال، رشد و سعادت انسان در دنیا و آخرت در گرو این علم است ﻛﻪ ﺑﺎ ﻭحی به وسیله ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺑﻪ اﻧﺴﺎﻥ ﺭﺳﻴﺪه است.

وی افزود: در هر دوره زمانی دسته‌ای از موضوعات خودساخته وجود دارد که با گذشت زمان در رده ﺧﺮاﻓﺎﺕ قرار می‌گیرد به این معنا که اﻧﺴﺎﻥ ﺑﺎ ﺩﻳﺪﻥ و ﺗﺠﺮﺑﻪ ﻛﺮﺩﻥ بعضی اﺗﻔﺎﻗﺎﺕ و ﻗﺮاﺭ ﺩادﻥ ﻋﻠﺖ‌ﻫﺎی ﻛﺎﺫﺏ ﺑﺮای اﻳﻦ رویداد‌ها سعی می‌کند موضوعاتی غیرواقعی را واقعی جلوه دهد.
 

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: بسیاری از این خرافه‌ها ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺳﻨﺖ ﭼﻨﺪ ﻫﺰاﺭ ﺳﺎﻟﻪ درآمده است و ریشه ﺧﺮاﻓﺎﺕ ﺭا ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺭ ﺗﺎﺭﻳﺦ اﺟﺪاﺩ و ﭘﺪﺭاﻥ ﺭﻳﺸﻪ ﻳﺎبی ﻛﺮﺩ به عنوان نمونه اگر ﺩﺭ ﮔﺬﺷﺘﻪ اﺗﻔﺎﻕ ﻧﺎﮔﻮاﺭی ﺩﺭ ﺭﻭﺯی مشخص ﺑﺎ ﺷﻤﺎﺭه‌ای ﺧﺎﺹ رخ می‌داد، اﻓﺮاﺩ ﺑﺪﻭﻥ ﺩﺭﻳﺎﻓﺘﻦ ﻋﻠﺖ اﻳﻦ مسئله تنها از آنجایی ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ دلیلی برای آن پیدا می‌کردند، عدد آن روز را به عنوان علت این رویداد در نظر می‌گرفتند.

وی توضیح داد: از آن زمان به بعد با توجه به عددی که برای روز حادثه در نظر گرفته شده بود، افراد آن روز را نحس می‌نامیدند. از نمونه رویداد‌های چنین موضوعی در تاریخ را می‌توان به ﺯﻣﺎنی ﻛﻪ ﺣﻀﺮﺕ علی (ع) ﺑﺮای ﺟﻨﮓ ﺑﺎ ﺧﻮاﺭﺝ رهسپار می‌شدند و ﺳﺘﺎﺭﻩ ﺷﻨﺎسی می‌گفت: آقا اﻳﻦ ﺳﺎﻋﺖ ﺣﺮﻛﺖ ﻧﻜﻨﻴﺪ و ﻣﻮﻻ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ: " آیا می‌دانی ﺩﺭ ﺷﻜﻢ اﺳﺐ ﻣﻦ ﭼﻪ ﭼﻴﺰی اﺳﺖ؟ "

حجت الاسلام و المسلمین قربانپور افزود: در این هنگام آن ﻓﺮﺩ ﺩﺭﻣﺎﻧﺪه ﺷﺪ و ﻣﻮلا علی (ع) ﺩﺭ اﻳﻦ ﺳﺎﻋﺖ ﺣﺮﻛﺖ ﻛﺮﺩﻧﺪ و از قضا ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ ﭘﻴﺮﻭﺯی ﺭا ﺩﺭ  ﺟﻨﮓ به دست آوردند. در حقیقت از اقدام این امام معصوم متوجه می‌شویم که بسیاری از موضوعات دست ساخته بشر است و انسان نا آگاه همواره تلاش می‌کند که این موضوعات را هرچه بیشتر گسترش دهد.

وی اظهار کرد: ﻧﻘﺶ اﻧﺒﻴﺎء و اﻭﻟﻴﺎ ﺑﺮای ﻣﺮﺩﻡ در راستای ﺩﻓﻊ ﺧﺮاﻓﺎﺕ و خرافه‌پرستی و ﺭﻭﺷﻦ ﻛﺮﺩﻥ ﻋﻠﺖ و ﻣﻌﻠﻮﻝ روشن تعریف شده بود و در این روند اﮔﺮ اﻧﺴﺎﻥ ﻋﻠﺖ ﻫﺎی ﻭاقعی را درک نکند، به ﺧﺮاﻓﺎﺕ دچار می‌شود به عنوان نمونه ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﺭﻭﺳﻴﻪ اﻓﺮاﺩی ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﻓﻜﺮ می‌کنند یک ملک خبیثی ﺩﺭ ﺩﻭﺵ ﭼﭙﺸﺎﻥاست و می‌گویند اگر آب دهان به آن سمت پاشیده شود، او می‌رود. همچنین ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭی دیگر ﻋﺪﺩ ﭼﻬﺎﺭ ﺭا ﻋﺪﺩ ﻣﺮﮒ می‌دانند و ﺑﻪ اﻳﻦ ﻋﻠﺖ ﺑﻴﺸﺘﺮ طبقه‌ﻫﺎی ﻣﺴﻜﻮنی شماره ﭼﻬﺎﺭ ﺧﺎلی اﺯﺳﻜﻨﻪ است ﭘﺲ ﺩﺭ ﻭاﻗﻊ ﺭاه ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ ﺑﺎ ﺧﺮاﻓﺎﺕ آگاهی بخشیدن به جامعه ﺑﺎ ﻋﻘﻞ‌ﮔﺮایی و وحی‌گرایی است.

معاون آموزشی ستاد نماز جمعه غرب تهران یادآور شد: یکی اﺯ وظایف علما و ﺭﻭﺷﻨﻔﻜﺮاﻥ دینی ﻣﻘﺎﺑﻠﻪ با ﺟﻬﻞ و ﻧﺎﺩانی است چرا که اگر ﺑﺰﺭﮔﺎﻥ ﻋﻠمی اﻳﺮاﻥ و ﺟﻬﺎﻥ ﻛﺴﺎنی ﻣﺎﻧﻨﺪ اﻳﻦ ﺳﻴﻨﺎ و اﺩﻳﺴﻮﻥ می‌خواستند ﺭاه و ﭘﻴﺸﻪ ﺧﺮاﻓﻪ‌ﮔﺮایی ﺭا ﺑﻪ ﺟﺎی ﻋﻘﻞ‌گرایی طی کنند، نمی‌توانستند ﺩاﻧﺶ ﺭا ﺑﻪ ﺑﺸﺮﻳﺖ ﻫﺪﻳﻪ ﺩﻫﻨﺪ.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تصریح کرد: برای روشن‌تر شدن هرچه بیشتر رابطه معکوس پیشرفت‌های علمی با خرافات، جوانان می‌توانند به پژوهش بپردازند که آیا در نقطه‌ای از دنیا که خرافات وجود داشته، امکان پیشرفت هم میسر شده یا خیر؟! به طور یقین وجود خرافه پرستی در برخی مناطق، دورماندن از پیشرفت‌های فرهنگی، آموزشی و اقتصادی را برای افراد آن محل به همراه دارد.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: در این راستا با توجه به آموزه‌های امامان معصوم و آنچه از پیامبران به ما رسیده است باید به دنبال پیدا کردن ریشه موضوعات خرافی باشیم و درباره امور دینی آمیخته به خرافات ﺑﺎﻳﺪ ﺑﮕﺮﺩﻳﻢ و ﺭﺳﺎﻟﺖ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺭا ﻛﻪ ﻣﺒﺎﺭﺯه ﺑﺎ ﺧﺮاﻓﺎﺕ ﺑﻮﺩ ﺭا ﭘﻴﺎﺩه ﻛﻨﻴﻢ.


گفت و گو از بهاره کنجکاوفرد

انتهای پیام/

نظرات() 

تنبان

چهارشنبه 4 مرداد 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

 


تنبان


حدود 50 سال قبل از این موقعی که چند نفر عرب به مغازه ای شلوغ در بازار خانِ یزد آمده بودند با اشارات و کنایات صاحب مغازه و شاگردانش متوجٌه شدم که زیرِ پیراهن های بلندشان هیچ لباس دیگری نپوشیده اند . همان شب دلیلش را از یکی از پیران فامیل که با عرب ها حشر و نشر داشت پرسیدم ؛ گفت در مملکت خودشان هوا بسیار گرم است ؛ نیازی نمی بینند ! به علاوه ، ما هم شاید در قدیم لباسی مشابه این لباس ها داشته ایم ؛ حتی چاخچور خانم ها ...

شاید تنکه ای که در زورخانه ها می پوشند نوعی تنبان در زمان قدیم بوده است .

در زمان مشروطیت تقریبا" همه ی مردان ایرانی تنبان می پوشیده اند ؛ گشاد ...

اکثرا" که از پارچه های نخی ( مثل پارچه جیم ) داخلی و بنابر این کم عرض می دوخته اند وسط دو پاچه را یک خشتک می دوخته اند که گاهی عوام به جای تنبان لفظ خشتک را بکار می برده اند .

از زمان حکومت رضا خان و سربازگیری و عمومی شدن آن که با لباس نظامی آشنا شده اند و پارچه های عریض تری تولید یا به کشور وارد کرده اند پاچه های تنبان را تنگ تر گرفته به آن نظامی می گفته اند .

در همان دوره با اجبار به پوشیدن کت و شلوار نزد بعضی که شلوار را روی نظامی می پوشیده اند تنبان را زیر شلواری هم نامیده اند ؛ برخی حتی به آن شلوار زیر می گفته اند

ظاهرا" تا دهه ی 1350 در تهران اکثر مردها زیر شلوار خود زیر شلوار داشته اند .

نزد اعیان و غربزدگانی که همیشه خود را جدا و برتر از عموم مردم می دانند پیژاما هم نامیده شده است که البته پیژاما در منشائش که فرانسه باشد قسمتی فوقانی نیز داشته و بیشتر خاص خواب بوده است .

زمان انقلاب تنبان کردی در تهران مد شده بود که به زودی بخش تحتانی گرمکن ورزشی جای آن را گرفت ؛ و...

در دهه 1390 ، باز هم در تهران ، تنبان پاچه کوتاه مردانه ، بخصوص برای تابستان ها ، مد شد .


نظرات() 

هنر بام ایران بر قله دنیا؛از این «نمد»کلاه جهانی‌شدن بافته می‌شود

یکشنبه 1 مرداد 1396

نویسنده: Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران ) |

صادرات میلیاردی یک صنعت قدیمی

هنر بام ایران بر قله دنیا؛از این «نمد»کلاه جهانی‌شدن بافته می‌شود

نمدمالی
شناسهٔ خبر: 4020836 - 
چهارمحال و بختیاری مهم‌ترین استان تولیدکننده نمد کشور است و شهرکرد مرکز این استان سابقه تاریخی در تولید این محصول دارد که هم‌اکنون مقدمات جهانی‌شدن این شهر از سوی یونسکو فراهم‌شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: نمدمالی از صنایع بسیار قدیمی است که درباره تاریخ و محل پیدایش آن اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی قدیمی‌ترین نمونه‌های به‌دست‌آمده، در پازیریک متعلق به ایران دوره هخامنشی است.

نمد ساده‌ترین نوع کف‌پوش است و ساخت آن احتیاج به دستگاه خاصی ندارد. در نمدمالی از خاصیت طبیعی پشم یعنی در هم پیچیدن الیاف، به‌واسطه رطوبت و فشار، استفاده می‌شود.

ماده اصلی نمد، پشم گوسفند به رنگ‌های طبیعی سفید، قهوه‌ای، سیاه و یا ترکیبی از آن‌ها برای زمینه و مقداری پشم رنگ شده است. تولید یک قطعه نمد معمولاً یک‌روزه انجام می‌شود و نمدمالان اغلب به‌صورت دونفری کار می‌کنند.

امروزه نمد در بیشترین نقاط ایران تولید می‌شود و مراکز عمده آن استهبان فارس، شهرهای مختلف گیلان و مازندران، سمنان، دامغان، قوچان، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و ... است.

صنایع دستی؛ ظرفیت کم‌نظیر چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های جنوب غربی کشور است که در ارتفاعات زاگرس قرار دارد. این استان دارای تاریخ، فرهنگ و پتانسیل‌های غنی است که در کمتر نقاط دیگر کشور مشاهده می‌شود.

یکی از حوزه‌هایی که استان چهارمحال و بختیاری را استانی پراهمیت در کشور و جهان جلوه داده صنایع‌دستی این استان است. صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری با بهره‌گیری از مواد اولیه موجود در استان که مهم‌ترین آن پشم است توانسته جایگاه ارزشمندی در کشور و جهان پیدا کند.

افزایش صادرات محصولات نمدی و بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات زمینه توسعه این حرفه را در استان افزایش داده است و هم‌اکنون این استان توانسته جایگاه اول را در تولید نمد کسب کندفرش‌های دستبافت این استان که با بهره‌گیری از مرغوب‌ترین پشم‌های تولیدی استان بافته می‌شود در سطح جهان شناخته‌شده هستند. از طرفی محصولات نمدی این استان نیز از گذشته تاکنون از مشهورترین و باکیفیت‌ترین صنایع‌دستی کشور بوده است.

جدا از فرش چهارمحال و بختیاری که از قدیم‌الایام شهرت جهانی دارد، محصولات نمدی این استان نیز مدتی است شهرت جهانی پیداکرده‌اند و به علت بهره‌گیری از خلاقیت توانسته وارد بازارهای جهانی ازجمله کشور آمریکا شود.

افزایش صادرات محصولات نمدی و بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات زمینه توسعه این حرفه را در استان افزایش داده است و هم‌اکنون این استان توانسته جایگاه اول را در تولید نمد کسب کند.

شهرکرد با داشتن سابقه تاریخی تولید نمد و یکی از شهرهای تولیدکننده بیشترین محصولات نمدی کشور ، در راه ملی شدن و جهانی‌شدن قرار گرفته است و هم‌اکنون مقدمات اولیه برای تحقق این امر از سوی ارگان‌های مربوطه انجام شده است تا زمینه معرفی شایسته این هنر- صنعت اصیل ایرانی و صادرات شایسته آن فراهم شود.

سابقه طولانی و تاریخی

یکی از فعالان حوزه نمد در چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تولید محصولات نمدی در چهارمحال و بختیاری سابقه طولانی و تاریخی دارد.

حسینی دهکردی عنوان کرد: تولید محصولات نمدی در شهرکرد یکی از شغل‌های مهم این منطقه در گذشته به شمار می‌رفته است که خانواده‌های بسیاری از طریق این شغل مخارج خود را در این شهر تأمین می‌کردند.

وی عنوان کرد: این شغل در گذشته تحت عنوان «نمدمالی» معروف بوده است و کسانی که در این حرفه فعالیت می‌کردند «نمدمال» عنوان می‌گرفتند و نمدمال‌ها افراد قوی با دستانی ورزیده بودند.

این هنرمند بخش صنایع‌دستی بیان کرد: اگرچه نمدمالی در گذشته شغلی طاقت‌فرسا محسوب می‌شده اما صنعتی بوده که هیچ‌گاه مشتری خود را از دست نداده و هم‌اکنون نیز درحال‌توسعه و پیشرفت است.

احیای هنری قدیمی

وی گفت: ورود ایده‌های جدید به این صنعت موجب شده محصولات تازه‌ای ارائه شود که مطابق با سلیقه مشتری است و این کالا در سبد مصرفی بسیاری از خانوارها قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: بهره‌گیری از مواد اولیه طبیعی  و نداشتن مواد شیمیایی از مهم‌ترین امتیازهای این محصول دستی است که بسیاری از خانوارها را به سمت خرید محصول ترغیب کرده است.

نوآوری ها و تغییر کاربری های در تولید نمد در این استان ایجاد شده است که موجب شد نمد چهارمحال وبختیاری در بخش ملی و جهانی مورد توجه قرار بگیرد

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز دراین‌باره گفت: نمد یکی از صنایع بومی و دارای سابقه در استان چهارمحال و بختیاری است.

مهرداد رئیسی عنوان کرد: تولید محصولات نمدی یکی از پتانسیل‌ها و امتیازهای خوب استان چهارمحال و بختیاری در بخش صنایع‌دستی است.

وی اظهار داشت: نمد دارای سابقه تاریخی در چهارمحال و بختیاری است و یکی از شاخص‌های مهم در بخش صنایع‌دستی این استان است.

وی گفت: طی سال‌های گذشته اتفاق خوبی که در بخش نمد افتاده این است که نوآوری‌ها و تغییر کاربری‌های در این بخش ایجاد و موجب شده است نمد چهارمحال و بختیاری در بخش ملی موردتوجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته در بخش نمد، چند نوع محصول تنها تولید می‌شده است، اظهار داشت:تولید محصولات جدید و گسترش نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات موجب شده است که محصولات نمدی در سبد خرید خانوار قرار بگیرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۳۰ نوع محصول نمدی در این استان تولید می‌شود.

کسب نشان ملی یونسکو

وی عنوان کرد: کسب نشان ملی یونسکو در بخش نمد توسط چهارمحال و بختیاری زمینه‌ای شد برای بسترسازی و رقابت بین سایر هنرمندانی که در این بخش فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: هنرمندان این استان با بهره‌گیری ازنظر کارشناسان با ایجاد نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات توانستند محصولاتی تولید کنند که مورد استقبال و خرید مردم قرار بگیرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: خلاقیت و نوآوری هنرمندان این بخش ضمن اینکه نمد سنتی استان را حفظ کرد موجب شد اشتغال قابل‌توجهی در این بخش ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه تولید محصولات نمدی در استان به دو شیوه انجام می‌شود، ادامه داد: تولید محصولات نمدی در استان به‌صورت سنتی و نمد نوین انجام می‌شود.

وی گفت: هنرمندان این استان در بخش سنتی با بهره‌گیری از مواد اولیه موجود در استان درزمینهٔ تولید محصولات نمدی حرکت می‌کنند و در بخش نوین نیز محصولات نمدی با بهره‌گیری از تحقیقات انجام‌شده درزمینهٔ سلایق مردم و ایجاد نوآوری تولید می‌شوند.

جایگاه نخست در کشور

وی گفت: در حال حاضر استان چهارمحال و بختیاری با افزایش تولید و توانمندی بالا در این بخش و صادرات نمد توانسته جایگاه اول را در بین استان‌های دیگر داشته باشد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: تغییر کاربری در این بخش و حجم تولید بالا و همچنین صادرات قابل‌توجه نمد موجب شده است که این استان جایگاه ارزشمندی در بحث تولید نمد در سطح کشور کسب کند.

وی اظهار داشت: شهرهای ملی و جهانی دارای یک ویژگی‌هایی هستند که اگر این ویژگی‌ها و شاخص‌ها در یک استان وجود داشته باشد می‌تواند به‌عنوان یکی از صنایعی که تبدیل‌شدن به این بحث را داشته باشد، مطرح شود.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی  و گردشگری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: از مهم‌ترین شاخص‌های شهر جهانی‌ و ملی شدن می‌توان به تعداد هنرمندان، میزان تولید، اشتغال، توجه مراکز دانشگاهی به این بخش، صادرات، نوآوری و... اشاره کرد.

وی عنوان کرد:  در حال حاضر در بخش نمد پیگیر هستیم شهر ملی و جهانی به نام این استان تأیید شود، پرونده این امر سال گذشته ارسال و درخواست‌ها از سوی فرماندار، استاندار و میراث فرهنگی استان ارائه‌شده است.

صادرات ۲۵۰ هزار دلاری

کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در حال حاضر در این استان سالانه بیش از ۳۰ تن محصولات نمدی تولید می‌شود.

محمدرضا طاهر پور ادامه داد: با توجه به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها در استان چهارمحال و بختیاری می‌توان ظرفیت تولید را به ۹۰ تن در سال رساند.

وی اظهار داشت: در سال گذشته ۲۵۰ هزار دلار محصولات نمدی از چهارمحال و بختیاری صادر شد و پیش‌بینی ما این است که اگر بتوانیم از تمام ظرفیت‌های این بخش به‌طور کار بهره بگیریم، می‌توانیم  بیش از ۴۰۰ هزار دلار در این بخش صادرات داشته باشیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر عمده فعالیت نمد در دو شهرستان شهرکرد و بروجن استان چهارمحال و بختیاری است.

کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: کارگاه‌های تولیدی نمد در این استان در بخش محصولات جدید با بهره‌گیری از خلاقیت و نوآوری و همچنین بخش سنتی فعالیت می‌کنند.

طاهر پور اظهار داشت: راه‌اندازی مجتمع کامل تولید نمد در این استان شامل پشم‌ریسی، رنگرزی، طراحی و... از مهم‌ترین اقدامات در این استان به شمار می‌رود.

اشتغالزایی نمدمالی

وی گفت: در بخش تولید محصولات سنتی نمد حدود ۵۰ کارگاه فعالیت می‌کنند و در بخش نمد نوین نیز بیش از ۲۰ واحد تولیدی داریم که این واحدها به شکل کارگاه و خانگی فعالیت می‌کنند.

کارشناس صنایع‌دستی و بازرگانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه تولید محصولات نمدی در این استان توانسته است اشتغال قابل‌توجهی ایجاد کند، ادامه داد: حدود ۵۰۰ نفر به‌صورت مستقیم در بخش تولید محصولات نمدی در این استان فعالیت می‌کنند و اشتغال غیرمستقیم این بخش نیز چندین برابر اشتغال مستقیم است.

وی ادامه داد: ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به این بخش از مهم‌ترین مواردی است که طی سال‌های گذشته در این استان شاهد آن هستیم و این امر نقش مهمی در توسعه این بخش داشته است.

نظرات() 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Alireza Ayatollahi ( Tehran.Iran ( علی رضا آیت اللهی ( ایران.تهران )

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان


← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :